Czynności związane z zamknięciem dochodzenia-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 462
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Czynności związane z zamknięciem dochodzenia-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Przedstaw czynności związane z zamknięciem dochodzenia Zakończenie śledztwa może nastąpić w postaci jego zamknięcia lub umorzenia. Postanowienia rozdziału 36 k.p.k., zatytułowanego zamkniecie śledztwa, w rzeczywistości obejmują obie konstrukcje zamknięcie śledztwa i jego umorzenie. Ponadto, poprzez art. 325a, istotna ich część odnosi się także do dochodzenia, co powoduje, że również większość niżej sformułowanych uwag odnosi się nie tylko do śledztwa, ale także do dochodzenia.
Organ prowadzący postępowanie przygotowawcze zmierza do osiągnięcia jego celów, określonych w art. 297. jeżeli dojdzie do wniosku, że zebrane w toku postępowania materiały dają podstawy do zamknięcia śledztwa na wniosek podejrzanego lub jego obrońcy o końcowe zaznajomienie z materiałem postępowania powiadamia podejrzanego i obrońcę o terminie końcowego zaznajomienia; jednocześnie poucza ich o prawie uprzedniego przejrzenia akt w terminie odpowiednim do wagi lub zawisłości sprawy, określonym przez organ procesowy. Przepis art. 321 kpk stanowi, iż jeżeli istnieją podstawy do zamknięcia śledztwa, na wniosek podejrzanego lub jego obrońcy o końcowe zaznajomienie z materiałami postępowania, prowadzący postępowanie powiadamia podejrzanego i obrońcę o terminie końcowego zaznajomienia, pouczając ich o prawie uprzedniego przejrzenia akt w terminie odpowiednim do wagi lub zawiłości sprawy, określonym przez organ procesowy. Termin zaznajomienia podejrzanego z materiałami postępowania powinien być tak wyznaczony, aby od doręczenia zawiadomienia o nim podejrzanemu i jego obrońcy upłynęło co najmniej 7 dni. W czynnościach zaznajomienia podejrzanego z materiałami postępowania ma prawo uczestniczyć obrońca.
Nie usprawiedliwione niestawiennictwo podejrzanego lub jego obrońcy nie tamuje dalszego postępowania.
W terminie 3 dni od daty zaznajomienia podejrzanego z materiałami postępowania strony mogą składać wnioski o uzupełnienie śledztwa. Przepis art. 315 § 2 stosuje się odpowiednio.
Jeżeli nie zachodzi potrzeba uzupełnienia śledztwa, wydaje się postanowienie o jego zamknięciu i ogłasza się je lub o jego treści zawiadamia się podejrzanego oraz jego obrońcę. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz