Prawo- zapis i polecenie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 7
Wyświetleń: 805
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo- zapis i polecenie - strona 1 Prawo- zapis i polecenie - strona 2 Prawo- zapis i polecenie - strona 3

Fragment notatki:


26. Zapis i polecenie Czym jest zapis? Zapis jest rozporządzeniem majątkowym spadkodawcy. W odróżnieniu od powołania do dziedziczenia, zapis nie wiąże się z odpowiedzialnością za długi spadkodawcy, ani „następstwem prawnym” po nim. Zapis musi dotyczyć konkretnego składnika majątku (rzeczy - przedmiotów,  samochodu , domu itp. ), lub określonej kwoty pieniędzy.
Obciążonym wykonaniem zapisu jest spadkobierca (ustawowy, lub testamentowy). Oznacza to, że w wyniku zapisu przedmioty nie przechodzą automatycznie (z mocy prawa) na zapisobiorcę. Skutkiem zapisu jest powstanie roszczenia po stronie zapisobiorcy - może on domagać się (również przed sądem) wykonania zapisu - tj. sporządzenia umowy ze spadkobiercą (spadkobiercami) o przekazanie własności i wydanie rzeczy zapisanej przez spadkodawcę.
Jakie są warunku zapisu Spadkodawca nie może w formie zapisu, zadysponować konkretnym przedmiotem („oznaczonym co do tożsamości”, który nie znajdował się w masie spadku w momencie jego śmierci (np. sam go sprzedał przed zmianą testamentu, lub został skradziony).
Ważne : Spadkodawca może w testamencie wskazać, że pomimo powyższych faktów przedmiot zapisu należy wydać zapisobiorcy - ta regulacja jest niestety mało realistyczna.
Należy dokładnie wskazać osobę na rzecz której ma być wykonany zapis
Zapis można uzależnić od spełnienia warunku, lub terminu.
Spadkodawca może zobowiązać zapisobiorcę do wykonania dalszego zapisu.
Józef K. zapisał swojemu przyjacielowi 10.000 zł, jednocześnie zobowiązując go do przekazania połowy tej kwoty jego żonie - jeśli ożeni się przed śmiercią Józefa K. Zapisu można dokonać na rzecz dowolnej osoby i instytucji - z uwzględnieniem poniższego akapitu.
Spadkodawca może zobowiązać konkretnego spadkobiercę do wykonania zapisu. Jeśli tego nie zrobi wykonanie zapisu obciąża spadkobierców proporcjonalnie do wielkości ich udziału w spadku.
Józef K. powołał na spadkobierców swoich siostrzeńców. Jednego z nich zobowiązał do zapłacenia kwoty 10.000 zł na rzecz swojej siostry (ich mat ki). Zapisobiorca może zrzec się wykonania zapisu - w odróżnieniu od odrzucenia spadku, w takim wypadku jego zstępni nie wchodzą w jego miejsce.
Oprócz powołania spadkobiercy, czy przekazania określonej osobie jakiejś rzeczy, spadkodawca może również zobowiązać spadkobiercę, lub zapisobiercę do określonego zachowania- podjęcia odpowiednich działań, lub znoszenia określonego stanu rzeczy. Polecenia a zapis. W odróżnieniu od zapisu, polecenie nie stanowi przysporzenia majątkowego. W wyniku polecenia, zobowiązany spadkobierca (lub zapisobiorca) jest zobowiązany do określonego działania, lub znoszenia określonej sytuacji :


(…)

… ma być wykonane.
Wykonania polecenia mogą domagać się spadkobiercy i wykonawca testamentu. Jeżeli polecenie ma względzie interes społeczny, jego wykonania może domagać się również właściwy organ administracji państwowej.
Przykład: Spadkodawca zobowiązał spadkobiercę- prawnika , do świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej przez jeden dzień w tygodniu, w ciągu 2 miesięcy od otrzymania spadku- w porozumieniu…
… w oparciu o złożony pozew o rozwód, lub separację z jego wyłącznej winy,
osoby, które spadek odrzuciły,
osoby wydziedziczone przez spadkodawcę (wydziedziczenie, to de facto pozbawienie prawa do zachowku),
osoby, które umownie zrzekły się dziedziczenia.
Ważne: Jeśli zstępny (dziecko, wnuk) spadkodawcy został pozbawiony prawa do zachowku, co do zasady zostają do niego powołani jego zstępni (chyba…
… za długi spadkowe.
- z dobrodziejstwem inwentarza: Jeśli spadkobierca zdecyduje się przyjąć spadek w ten sposób, na zarządzenie sądu komornik dokonuje spisu inwentarza, czyli przedmiotów wchodzących w skład spadku. Odpowiedzialności spadkobiercy zostaje wówczas ograniczona do wartości czynnej spadku.
- odrzucenie spadku - spadkobierca rezygnuje z dziedziczenia. Jego rolę mogą przyjąć jego zstępni…
… spadkobierców nie może się od niego tego domagać.
27. Zachowek
Czym jest zachowek
Spadkobiercy ustawowi, którzy w testamencie zostali pozbawieni jakiegokolwiek udziału w spadku, mają prawo dochodzić od spadkobierców wypłacenia zachowku. Na rzecz zachowku uprawnieni muszą jednak zaliczyć darowizny otrzymane od spadkodawcy oraz ewentualne zapisy w testamencie.
Co do zasady zachowek wynosi 1/2 tego, co dana osoba otrzymałaby w dziedziczeniu ustawowym i przysługuje najbliższym krewnym, określonym w ustawie.
W niektórych przypadkach zachowek przysługuje również spadkobiercom ustawowym - jeśli masa spadkowa była znacząco uszczuplona przez darowizny spadkodawcy na rzecz osób trzecich.
Jaki jest cel zachowku
Instytucja zachowku ma podłoże humanitarne - ma celu niejako zadośćuczynić najbliższym spadkodawcy to, że zostali…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz