Prawo cywilne, umowy - wykład V

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1806
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo cywilne, umowy - wykład V - strona 1

Fragment notatki:

in. zagadnienia takie jak: odpowiedzialność za wykonanie lub nienależyte wykonanie umowy, . istnienie ważnego zobowiązania, nie wykonanie lub nienależyte wykonanie tego zobowiązania, zwłoka dłużnika, zwłoka wierzyciela, szkoda po stronie wierzyciela, wina po stronie dłużnika, związek przyczynowy pomiędzy zawinionym nie wykonaniem zobowiązania, a powstaniem szkody.

W notatce znaleźć można również informacje takie jak: wygaśnięcie zobowiązania wynikającego z umowy z innych przyczyn niż spełnienie świadczenia, surogaty wykonania zobowiązania, odnowienie, świadczenie w miejscu wykonania, złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego, zwolnienie z długu.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA WYKONANIE LUB NIENALEŻYTE WYKONANIE UMOWY !!!!!!!!! egzamin
Odpowiedzialność deliktowa (za szkody)
Odpowiedzialność kontraktowa (za nie wykonanie lub nienależyte wykonanie umowy)
Aby była odpowiedzialność kontraktowa muszą wystąpić następujące przesłanki:
Istnienie ważnego zobowiązania (umowy)
Nie wykonanie lub nienależyte wykonanie tego zobowiązania
Szkoda po stronie wierzyciela
Wina po stronie dłużnika
Związek przyczynowy między zawinionym nie wykonaniem zobowiązania, a powstaniem szkody
1. Istnienie ważnego zobowiązania (umowy)
Musi istnieć ważna umowa. Ustawodawca określa, kiedy umowa jest nieważna np.: zawarta przez osobę nie posiadającą zdolności do czynności prawnych, brak właściwości reprezentacji osoby prawnej, nie spełniająca formalnych warunków (forma aktu notarialnego niespełniona, umowa sprzeczna z prawem, sprzeczna z zasadami współżycia społecznego, w przypadku wystąpienia braku świadomości lub pozorności, umowa o świadczenie niemożliwe Art. 387. § 1. Umowa o świadczenie niemożliwe jest nieważna. § 2. Strona, która w chwili zawarcia umowy wiedziała o niemożliwości świadczenia, a drugiej strony z błędu nie wyprowadziła, obowiązana jest do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o niemożliwości świadczenia. Wygaśnięcie umowy poprzez spełnienie świadczenia.
2. Nie wykonanie lub nienależyte wykonanie tego zobowiązania
Nie ma katalogu niewykonalnych i nie należycie wykonanych zobowiązań. Gdy nie dochodzi do zaspokojenia uzasadnionego interesu wierzyciela przez to, że dłużnik postępuje sprzecznie zasadami określonymi w Art. 354. § 1. Dłużnik powinien wykonać zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego, a jeżeli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje - także w sposób odpowiadający tym zwyczajom. § 2. W taki sam sposób powinien współdziałać przy wykonaniu zobowiązania wierzyciel. Zwłoka dłużnika
Szczególnym przypadkiem nienależytego wykonania jest zwłoka. Dłużnik powinien wykonać zobowiązanie w określonym czasie, gdy stało się wymagalne. Zwłoka to takie opóźnienie świadczenia, za które dłużnik ponosi odpowiedzialność. Art. 477. § 1. W razie zwłoki dłużnika wierzyciel może żądać, niezależnie od wykonania zobowiązania, naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki.
Wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia lub naprawienia szkody wynikłej ze szkody. Gdy w skutek zwłoki świadczenie straciło całkowicie lub częściowo znaczenie Art. 477 § 2. Jednakże gdy wskutek zwłoki dłużnika świadczenie utraciło dla wierzyciela całkowicie lub w przeważającym stopniu znaczenie, wierzyciel może świadczenia nie przyjąć i żądać naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania.

(…)

… uprzednio zobowiązania wynika co innego
Zbieg roszczeń np.: wyrwanie zdrowego zęba (delikt).
Nie jest wymagane udowodnienie wystąpienia szkody, gdy na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania zastrzeżona została tzw. Kara umowna (zryczałtowane odszkodowanie) - bo kara umowna należy się w wysokości z góry określonej, niezależnie od wielkości szkody. Art. 483. § 1. Można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna). § 2. Dłużnik nie może bez zgody wierzyciela zwolnić się z zobowiązania przez zapłatę kary umownej. Art. 484. 
§ 1. 
Art. 484. § 1. W razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania kara umowna należy się wierzycielowi w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości bez względu na wysokość poniesionej szkody. Żądanie odszkodowania przenoszącego wysokość zastrzeżonej kary nie jest dopuszczalne, chyba że strony inaczej postanowiły. O obowiązku zapłacenia kary umownej przesądza sam fakt nie wykonania umowy z przyczyn dłużnika. Gdy szkoda jest wyższa niż kara umowna, to można żądać odszkodowania uzupełniającego. Możliwe jest żądanie zmniejszenia kary umownej…
… majątkowym występuje rekompensata szkód. (jest różnica np.; przy nie wykonaniu w czasie robót remontowych domu prywatnym, a w pensjonacie).
Art. 443. Okoliczność, że działanie lub zaniechanie, z którego szkoda wynikła, stanowiło niewykonanie lub nienależyte wykonanie istniejącego uprzednio zobowiązania, nie wyłącza roszczenia o naprawienie szkody z tytułu czynu niedozwolonego, chyba że z treści istniejącego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz