Pirometr-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1099
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pirometr-opracowanie - strona 1 Pirometr-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Pirometr
Pirometr - przyrząd pomiarowy służący do bezdotykowego pomiaru temperatury. Działa w oparciu o analizę promieniowania cieplnego emitowanego przez badane ciała.
Wszystkie ciała o temperaturze wyższej od temperatury zera bezwzględnego emitują promieniowanie cieplne o podobnej charakterystyce zwanej promieniowaniem ciała doskonale czarnego.
Proste pirometry mierzą ilość energii emitowanej poprzez pomiar temperatury elementu, na który pada promieniowanie. Do pomiaru temperatur powyżej 600°C używane są pirometry optyczne, w których jasność świecenia badanego obiektu jest porównywana z jasnością obiektu wzorcowego (np. żarnika).
W pirometrach najwyższej klasy mierzących w zakresie niskich temperatur stosuje się optykę zwierciadlaną, analogiczną do stosowanej w aparatach fotograficznych - tzw. lustrzankach. W pirometrach, w których zastosowano optykę zwierciadlaną nakierowanie pirometru na pole pomiarowe odbywa się w taki sam sposób w tradycyjnych aparatach fotograficznych - operator przez okienko widzi obiekt. W niektórych rozwiązaniach na czas pomiaru włącza się wskaźnik laserowy. Problem z właściwym ustawieniem pirometru nie występuje w pirometrach światłowodowych w których promieniowanie wnika do światłowodu przy powierzchni promieniującej.
W pirometrach stosuje się dwie grupy detektorów: termiczne i fotoelektryczne.
Pirometr używany jest między innymi przez straż pożarną do mierzenia temperatury w momencie gdy nie ma możliwości podejścia do źródła ciepła.
Pirometr do pomiaru wykorzystuje fakt, że każdy materiał emituje promieniowanie cieplne, zwane też podczerwonym. Każdy może je poczuć, zbliżając się do gorącego źródła, np. podchodząc do ogniska lub przybliżając rękę do gorącego metalu. Pirometr mierzy natężenie tego promieniowania i przelicza tę wartość na stopnie. Optyka, odległość pomiarowa, wielkość plamki pomiarowej Charakterystyczną cechą każdego pirometru jest jego optyka. Określa zależność odległości od mierzonego obiektu z jego rozmiarem. Pirometr posiada tzw. plamkę pomiarową (zwany też polem widzenia pirometru), w kształcie koła. Aby pomiar był przeprowadzony prawidłowo, plamka w całości musi znajdować się w obrębie mierzonego obiektu. Plamka pomiarowa jest niewidoczna dla oka ludzkiego, natomiast można w przybliżeniu określić jej średnicę, w oparciu o optykę. Optykę oznacza się za pomocą stosunku odległości do wielkości plamki, w skrócie DS, gdzie D-Distance oznaczający odległość i S-Spot, oznaczający plamkę pomiarową. W przypadku gdy pirometr ma optykę 6:1, oznacza to, że średnica plamki pomiarowej jest 6 razy mniejsza od odległości od obiektu. Czyli jeśli mierzymy obiekt z odległości 60 cm, to plamka pomiarowa ma 10 cm średnicy. Aby pomiar był dokładny, cała plamka musi znajdować się na mierzonym obiekcie. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz