Odrodzenie- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 21
Wyświetleń: 546
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odrodzenie- opracowanie - strona 1 Odrodzenie- opracowanie - strona 2 Odrodzenie- opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Odrodzenie
Podr. - wielkie odkrycia geograficzne i rozwój techniki
Reformacja - nowe religie
W Europie rozpoczyna się okres Odrodzenia, który wiąże się z odkryciami geograficznymi, rozwojem techniki i rozszerzeniem się horyzontu ludzi. Pojawiają się nowe religie reformowane. Pojawia się kościół anglikański, ewangelicki, kalwinizm, itp. Za rozłamami religijnymi stoją interesy grup społecznych, które muszą być jednak ideologicznie uzasadnione. Kościół anglikański - król Henryk VIII chciał się rozwieść, ale papież odmówił mu rozwiązania małżeństwa, więc król zerwał układy z papieżem i ogłosił się głową nowego kościoła, a część ludzi opowiedziała się po jego stronie, ci, którzy nie chcieli, stracili majątki.
Kościół katolicki był bardzo czuły na te zmiany, a szczególnie te, które dotyczyły ekonomii. W pewnych ośrodkach zakonnych pojawiła się nowa myśl ekonomiczna zmieniająca dotychczasowe podejście kościoła do ceny sprawiedliwej, kapitału pieniężnego, pobierania procentów od kapitału. W XIV w. centrum tej myśli stanowił zakon w Hiszpanii (Klasztor w Salamance). Było to związane z tym, że Hiszpanie bardzo intensywnie rozwijali się gospodarczo, zwłaszcza po opanowaniu Ameryki. Zaczęto uważać, że ceną sprawiedliwą jest cena rynkowa, po której ktoś kupił towar (jeśli chciał kupić, tzn. uznał cenę za sprawiedliwą wg zasady, że chcącemu nie dzieje się krzywda). Ludzie zaczęli nabywać towary dla ich wartości użytkowej, sprzedający uzyskiwali pieniądze na zaspokojenie swoich potrzeb i w ten sposób wszyscy korzystają. Nastąpiła też zmiana podejścia do ceny sprawiedliwej - ważne są potrzeby sprzedających, a nie jak w średniowieczu koszty produkcji. Zmianie uległo również podejście do kapitału pieniężnego. Uznano za słuszne, że wypożyczając pieniądze i rezygnując z korzyści, jakie pieniądze te dają ma się podstawę do otrzymywania procentu. Były to ogromne zmiany w myśli chrześcijańskie w kierunku dopasowania się do nowych warunków.
Zmianom ulegają również stosunki społeczne. Kończy się system feudalny trwający od XV do XVIII w. W procesie tym dużą rolę różne czynniki, a przede wszystkim napięcia społeczne. Dzięki odkryciom geograficznym pojawiły się towary luksusowe z egzotycznych krajów, które każdy chciał mieć. Wiązało się to z większym zapotrzebowaniem na pieniądze. W związku z tym kładziono coraz większy nacisk na chłopów, którzy musieli płacić coraz wyższą rentę feudalną. Doprowadziło to do buntów chłopskich i w małych miasteczkach (np. bunt Tomasza Mincera). Systemem feudalnym wstrząsnęły również wynalazki techniczne. W okresie tym wynaleziono między innymi proch strzelniczy, który uczynił fortece nieprzydatnymi, gdyż armaty z łatwością niszczyły mury.

(…)

… na wyduszaniu z chłopów środków na rozwój przemysłu ciężkiego (lata 20-te XIX w.). Drucki powołał Bank Polski. Jego koncepcją było eksportowanie produkcji na rynki europejskie. Plan załamał się po upadku powstania Listopadowego, gdy car wprowadził linię celną między Królestwem Polskim, a Rosją. Spowodowało to upadek koncepcji dużego eksportu.
Merkantylizm - Tomasz Munn uważał, że kraj, który ma wyższy import…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz