Jurysdykcja, uznanie, wykonywanie orzeczeń sądowych - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 616
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Jurysdykcja, uznanie, wykonywanie orzeczeń sądowych - wykład - strona 1 Jurysdykcja, uznanie, wykonywanie orzeczeń sądowych - wykład - strona 2 Jurysdykcja, uznanie, wykonywanie orzeczeń sądowych - wykład - strona 3

Fragment notatki:

JURYSDYKCJA, UZNANIE, WYKONYWANIE ORZECZEŃ SĄDOWYCH.
Unifikacja regulacji jurysdykcji, uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych w ramach EWG - przygotowanie konwencji podpisanej 27 września 1968 w Brukseli.
Weszła w życie 1 lutego 1973 - ustanowiła jednolite normy jurysdykcji oraz jednolitą procedurę uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych, starając się urzeczywistnić ideę łatwego dostępu do sądu i wolnego przepływu orzeczeń sądowych na obszarze swego obowiązywania.
1 marca 2002 Konwencję brukselską zastąpiło rozporządzenie 44/2001 Rady UE.
16 września 1988 w Lugano konwencja równoległa (bliźniacza) - poszerzenie rozwiązań przyjętych w Konwencji brukselskiej.
Weszła w życie 1 lutego 1992.
Polska od 1 lutego 2000.
Praktyczne znaczenie ma rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 805/2004 z 21 kwietnia 2004 w sprawie utworzenia europejskiego tytułu egzekucyjnego dla wierzytelności bezspornych.
Reguluje ono przesłanki i postępowanie umożliwiające rozciągnięcie wierzytelności orzeczeń, ugód sądowych i dokumentów urzędowych na cały obszar Wspólnoty.
Dążenie do zapewnienia jednolitej wykładni postanowień Konwencji lugańskiej.
Konwencja ta nie jest aktem wspólnotowym, dlatego nie obejmują jej kompetencje interpretacyjne Trybunału Sprawiedliwości WE.
Przepis art.65 konwencji zalicza do jej załączników m.in., protokół nr 2 o jednolitej wykładni, zarazem też postanawia że wymienione w nim protokoły stanowią integralną część konwencji.
Art.1 sądy w każdym państwie konwencyjnym w trakcie stosowania i wykładni postanowień konwencji powinny brać pod uwagę zasady przyjęte w orzecznictwie innych państw konwencyjnych, dotyczącym konwencji.
Jednocześnie zapowiedziano ustanowienie systemu wymiany informacji o orzecznictwie dotyczącym Konwencji lugańskiej i Konwencji brukselskiej.
16 września 1988 w Lugano sporządzono deklarację przedstawiciele rządów państw stron Konwencji z Lugano, w której stwierdzili iż uważają za właściwe, aby sądy przy dokonywaniu wykładni Konwencji lugańskiej brały pod uwagę zasady przyjęte w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości i sądów państw członkowskich Wspólnot Europejskich, odnoszącym się do tych postanowień Konwencji brukselskiej, które w głównych zarysach zostały powtórzone w Konwencji luganskiej.
Stwierdzili w złożonej deklaracji że uważają za właściwe, aby Trybunał Sprawiedliwości, przy dokonywaniu wykładni Konwencji brukselskiej, brał pod uwagę zasady przyjęte w orzecznictwie opartym na Konwencji lugańskiej.
Zakres zastosowania Konwencji lugańskiej -

(…)

… alimentacyjnych - domicyl lub miejsce zwyczajnego pobytu uprawnionego,
W sprawach z czynów niedozwolonych lub quasi deliktów - miejsce zdarzenia wyrządzającego szkodę.
W sprawach z powództwa konsumenta - domicyl pozwanego lub konsumenta.
Zobowiązanie umowne - sytuacja, w której obie strony zaangażowały się dobrowolnie w stosunek zobowiązaniowy.
Przy poszukiwaniu miejsca wykonania zobowiązania, które odgrywa rolę łącznika rozstrzygającego o jurysdykcji, należy brać pod uwagę miejsce wykonania tego zobowiązania, którego niewykonanie stanowi podstawę powództwa.
TS przyjął że miejsce to należy określać zgodnie z prawem, któremu umowa podlega.
Ustala się je, stosując normy prawa prywatnego międzynarodowego obowiązujące w siedzibie sądu.
W razie wielomiejscowości deliktu powód może dochodzić odszkodowania zarówno…
… w nim udziału.
Konwencja reguluje tez postępowanie odwoławcze od orzeczenia dotyczącego wykonalności zagranicznego orzeczenia oraz zaskarżenie orzeczeń zapadłych w postępowaniu odwoławczym.
Brak prawomocności orzeczenia w państwie jego pochodzenia nie stanowi przeszkody do ubiegania się o stwierdzenie wykonalności orzeczenia w innym państwie konwencyjnym.
Od orzeczenia zapadłego w wyniku wniesienia środka…
… praw rzeczowych na nieruchomości oraz najmu i dzierżawy nieruchomości,
W sprawach dotyczących ważności, nieważności lub rozwiązania spółki lub osoby prawnej mającej siedzibę w państwie konwencyjnym, albo tez decyzji jej organów - sądy państwa siedziby spółki lub osoby prawnej.
W sprawach dotyczących ważności wpisów w rejestrach publicznych - sądy państwa konwencyjnego, w którym rejestr jest prowadzony…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz