Chińska Republika Ludowa-Ćwiczenia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1197
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Chińska Republika Ludowa-Ćwiczenia  - strona 1 Chińska Republika Ludowa-Ćwiczenia  - strona 2

Fragment notatki:

Zajęcia XIII, 27.01.2012.
Chińska Republika Ludowa
1 października 1949 roku proklamowano powstanie ChRL. Do roku 1911 roku Chiny były cesarstwem, istniejącym od 3000 roku p.n.e. W 1911 roku cesarstwo upadło i proklamowano republikę. Uważano, według części elit politycznych, że poprzedni system już się nie sprawdza. Republika będzie lepsza. Państwo chińskie było bardzo słabo, a mocarstwa podzieliły ten kraj na swoje strefy wpływów. Nawet Dania miała swoją strefę. Ustanowienie republiki niewiele dało. Na początku lat 20-tych Chiny były zanarchizowane. Władza centralna nie sprawowała kontroli nad całym terytorium. Lokalni politycy lub dowódcy wojskowi rościli sobie prawa do władzy. Wtedy też był konflikt między dwoma głównymi partiami, i był to konflikt zbrojny o władzę. Te partie do nacjonalistyczny Kuomintang z Czang Kaj Szekiem na czele oraz komuniści z Mao Tse Tungiem. Dodatkowo trwała od 1931 roku wojna z Japonią, która ją sprowokowała. Zginęło około 20 mln Chińczyków. W czasie wojny komuniści i nacjonaliści zawiesili, na ogół, swój konflikt na rzecz walki z zewnętrznym wrogiem. Po II WŚ konflikt powrócił. Wydawało się, że Kuomintang wygra, bo był wspierany przez USA już w czasie II WŚ. Mao Tse Tung sprawował władzę do 1976 roku, do swojej śmierci. Faktycznie do 1975 roku, kiedy to doznał wylewu. Obecnie jest oceniany jako postać kontrowersyjna. Docenia się dokonane przez niego zjednoczenie kraju, jednak gorzej już z jego polityką po 1949 roku. Używał władzy do utrzymania się przy niej i realizacji swoich prywatnych interesów. Posługiwał się konfliktami społecznymi, które rozniecał. Mao Tse Tung uważał się za najlepszego ucznia Stalina, nawet po jego śmierci. Swoją politykę wzorował na Stalinie, głównie represyjność państwa.
W 1950 roku rozpoczęto pierwszą pięciolatkę. Rozwój gospodarczy miał się odbywać na wzór ZSRR. Pierwsza pięciolatka miał być taka sama jak w ZSRR, czyli miała polegać na gwałtownym uprzemysłowieniu. Problemem był fakt, że 80% społeczeństwa chińskiego stanowili rolnicy. Wzięto się także za walkę z wrogiem wewnętrznym. Mao nie zaczął kolektywizacji, bo uważał, że komuniści są jeszcze zbyt słabi. Ale rozpoczęto wyrzucanie elementów wolnorynkowych z przemysłu i handlu. Te segmenty zostały upaństwowiono. Zlikwidowano klasę posiadaczy ziemskich (często fizycznie, około miliona ofiar). Chłopi dostali ziemię na własność. Zyskał poparcie na wsi. W 1955 roku skończyła się pierwsza pięciolatka. Jednocześnie w ZSRR po śmierci Stalina rozpoczęła się odwilż i liberalizacji systemu. Chińczycy uznali to za zdradę ideałów, więc tylko ChRL są prawdziwymi komunistami.
W grudniu 1957 roku przyjęto politykę Wielkiego Skoku (po chińsku polityka trzech czerwonych sztandarów), która miała zacząć się od 1958 roku. Celem było przekształcenie gospodarki i społeczeństwa. W ciągu pięciu lat Chińczycy mieli w 5 lat zbudować komunizm, jak twierdził Mao. Wtedy nawet w ZSRR nie twierdzono, że zbudowano komunizm. Według założeń planu produkcja przemysłowa miała wzrosnąć w ciągu 5 lat o 6500% (1300% rocznie, 3,7% dziennie), a rolna o 2500%. LOL!


(…)

…, więc nie produkowali nadwyżek. Za produkcję nadwyżek podnoszono limity. Poza tym, państwo za wyrobiony limit i tak dawało bardzo mało pieniędzy. Reforma przemysłu polegała na utworzeniu w czterech miastach portowych specjalnych stref ekonomicznych. Zastanawiano się, czy to przyciągnie kapitał. Wcześniej ChRL nie miały nic do zaoferowania w handlu zagranicznym, poza rękodziełem. Sukces tych stref spowodował…
… przemysłu był przemysł ciężki a dokładnie wytop stali. Wymyślono więc, że zamiast kilku-kilkunastu wielkich hut postawiono we wsiach wiele tysięcy dymarek do wytopu surówki stali i żelaza. Przed każdą dymarką postawiono cel produkcyjny. Przy czym nie zwrócono uwagi na dostęp do rudy żelaza. W wielu rejonach przetapiano cokolwiek i co się dało, by spełnić cele produkcyjne. Inną akcją była walka…
…, więc nie produkowali nadwyżek. Za produkcję nadwyżek podnoszono limity. Poza tym, państwo za wyrobiony limit i tak dawało bardzo mało pieniędzy. Reforma przemysłu polegała na utworzeniu w czterech miastach portowych specjalnych stref ekonomicznych. Zastanawiano się, czy to przyciągnie kapitał. Wcześniej ChRL nie miały nic do zaoferowania w handlu zagranicznym, poza rękodziełem. Sukces tych stref spowodował…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz