Archiwizery i kompresory danych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 1106
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Archiwizery i kompresory danych - strona 1

Fragment notatki:

Z jej treści możemy dowiedzieć się więcej na takie tematy, jak: czym jest program kompresujący, po co kompresować, jaki z kompresorów wybrać, opis standardowych komend, algorytm kompresji V.42bis.

TEMAT: archiwizery i kompresory danych
1. Czym jest program kompresujący, czym różni się od archiwizera?
Krótko mówiąc program kompresujący to taki program, który potrafi zmniejszyć objętość danych. Oczywiście, musi istnieć możliwość przywrócenia tak skompresowanych danych do pierwotnej postaci, inaczej cała operacja nie miałaby sensu.Dane zazwyczaj są pobierane z pliku (wejściowego) i do pliku (wyjściowego) zapisywane, choć np. popularne w UNIXach programy compress, gzip, czy tar mogą przetwarzać dane strumieniowo (np. dane są przekazywane z programu "X" do kompresora, a skompresowane dane są przekazywane dalej, do programu "Y"; wszystko to odbywa sie równocześnie).
Program archiwizujący łączy kilka plików w jeden (który może byc potem skompresowany). Trzeba zaznaczyć, ze kompresując wstępnie zarchiwizowane pliki danych (zwłaszcza odpowiednio pogrupowane) uzyskuje się lepszy stopień kompresji niż przy rozdrobnionych, pojedynczych plikach."Czysty" program kompresujacy tworzy więc jeden skompresowany plik wyjściowy dla każdego pliku wejściowego. Przykładem czystego czystego kompresora jest GZIP, czystego archiwizera TAR, a połączonego archiwizera-kompresora ARJ. Panuje jednak pewna dowolność w nazewnictwie - każdy program, ktory wiąże się z kompresją danych określa sie mianem "kompresora", "pakera", czy "archiwizera".
2. Po co kompresować?
Jeszcze kilka lat temu najpopopularniejszym nośnikiem danych była dyskietka. Na pewno każdy pamięta jak kłopotliwe było przeniesienie od kolegi dłuższego programu, czy większej ilości danych. W dodatku po przyniesieniu do domu okazywało się, ze nasz twardy dysk jest zapchany.Co można było zrobić? Albo skasować część danych (szkoda!!!) albo je skompresować. O wiele mniej czasu zajmuje też kompresja, zapis, odczyt i dekompresja danych na 10 dyskietkach niż zapis+odczyt "surowych" danych z 40 dyskietek. Obecnie, w epoce kilkugigabajtowych dysków twardych (+ wygodna kieszeń) oraz popularności CD-ROMów takie zastosowanie kompresji jest coraz mniej popularne (ale wciąż stosowane - oszczędność kosztów nośnika). Podstawowym zastosowaniem kompresji wydaje się teraz być transmisja danych w sieciach, a w szczegolności w Internecie. Jest to związane z ograniczoną szybkością połączeń (szczególnie modemowych) i lawinowo rosnącą liczbą użytkowników Internetu - przepustowość łącz Internetu rośnie wolniej niż ich wykorzystanie. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tłokiem na liniach jest oczywiście kompresja danych. Korzyści z kompresji dostrzegli producenci modemów implementując w swoich produktach specjalny protokół kompresji - V.42bis.


(…)

…. Jak widać najlepiej kompresują się teksty, pliki MIDI, nieźle pliki wykonywalne, natomiast nie ma sensu kompresja archiwów stworzonych przez inne programy i wcześniej skompresowanych formatów graficznych i muzycznych jak GIF, JPEG, MPEG czy RealAudio.
Bezsprzecznie najpopularniejszym formatem archiwizacji danych jest obecnie ZIP (praktycznie standard kompresji w Internecie). Liczba wykorzytujących…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz