Zwolnienie z ulgi podatkowej-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 553
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zwolnienie z ulgi podatkowej-opracowanie - strona 1 Zwolnienie z ulgi podatkowej-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

ZWOLNIENIA I ULGI PODATKOWE Zwolnienie ze zobowiązania podatkowego - podmiot spełnia wymogi podatkowe, ale obowiązek podatkowy nie przekształca się w zobowiązanie z różnych przyczyn.
Zwolnienia i ulgi można podzielić na podmiotowe i przedmiotowe
Zwolnienia podmiotowe - NBP, (…) - ust. o fin. pub.
- jednostki budżetowe - ust. o fin. pub.
- pracownicy placówek dyplomatycznych i konsularnych na zasadzie wzajemności - ust. o podatkach i opłatach lokalnych Zwolnienia przedmiotowe - w podatku od nieruchomości: np. gruntowe pod wodami płynącymi, pod wałami przeciwpowodziowymi (pewne szczególne rodzaju gruntów)
- w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych ustawodawca pozwala organowi gminy stosować jeszcze inne ulgi i zwolnienia o charakterze przedmiotowym - rada gminy uchwala je na wniosek organu wykonawczego. W praktyce zdarza się to rzadko, gdyż wprowadzenie zwolnień wiąże się dla gminy z utratą źródła dochodów.
Ulgi (art. 3 pkt 6) - zwolnienia, obniżenia, odliczenia, które powodują zmniejszenie podstawy opodatkowania lub kwoty świadczenia podatkowego. Np. w podatku dochodowym od os. fiz. zmniejsza się podstawę opodatkowania poprzez odliczenie darowizn. Ulgi w płatnościach świadczenia podatkowego Jest to inny typ ulgi. Ułatwiają spłatę zobowiązania podatkowego. Podatek zostaje zmniejszony lub nawet zniesiony (czyli skutek jest w zasadzie taki sam jak w zwykłych ulgach). Nie mają one jednorodnego charakteru. Zaliczamy do nich:
zaniechanie poboru umorzenie zobowiązania
odroczenie terminu płatności
rozłożenie płatności na raty
W przypadku C i D konieczne staje się uiszczenie opłaty prolongacyjnej. Wszystkie te cztery ulgi w zasadzie stosuje się na wniosek zainteresowanego. Jedynie umorzenie może nastąpić z urzędu. Organowi przysługuje w kwestii ulg uznanie administracyjne (swoboda w zakresie wydawania decyzji, ale ograniczona przepisami prawa). Decyzja organu podlega zaskarżeniu. Przesłanki stosowania ulg: 1) istnienie interesu publicznego
2) istnienie ważnego interesu podatnika
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz