Złoto i srebro-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 721
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Złoto i srebro-opracowanie - strona 1 Złoto i srebro-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Złoto jego rola dawniej i dziś.
Dawniej rola złota była ogromna, jego posiadanie świadczyło o bogactwie, na złoto przeliczało się wszystkie dobra materialne, banki miały obowiązek posiadać pokrycie w złocie posiadanej waluty, w złocie lokowano oszczędności, rezerwy państwowe - złoto miało bardzo dużą wartość. Dziś złoto straciło na znaczeniu, obecnie cena utrzymuje się na stałym poziomie, traktowane raczej jako produkt przemysłowy (przemysł elektroniczny, komputerowy) ponieważ jest doskonałym przewodnikiem (elrktrycznym i cieplnym). 46.Typy złóż złota
Złoto - występuje przede wszystkim w postaci rodzimej, może tworzyć związki fizyczne ze srebrem, miedzią, palladem.
Typy złóż: 1) złoża metamorficzne- powstałe w zmetamorfizowanych (przeobrażonych) zlepieńcach i piaskach złotonośnych stanowiących prawdopodobnie 2/3 złóż na świecie. Największym obszarem złożowym jest Witwatersraand RPA, zmetamorfizowane serie skał złożowych- 2/3 znanych światowych zasobów złota. Serie o miaższości około 7-8 m. (seria zlepieńcowata). Bogate pakiety złota w zlepieńcach gruboziarnistych o miąższości 1,5-2 m. Przeciętna zawartość złota od 6 do 9 g/tonę rudy. zloże plutoniczne- złoża żyłowe Au występuje w żyłach kwarcowych, wyróżnia się: -stare żyły kwarcowe
-młode żyły kwarcowe
Różnica polega na minerałach tworzących złoto. Przedstawicielem jest złoże Mothr Lode w USA, zawartość złota 10-30 g/tonę.
złoże osadowe-okruchowe występuje w wyniku nagromadzenia produktów wietrzenia (wówczas następuje podkoncentrowanie Au).
Złoża dzielą się na: -złoża eluwialne wyst. w zwietrzelinach skał złoto jest podkoncentrowane (Kalgoorie Ausralia)
-złoża deluwialne w skałach przemieszczonych przez wodę (Rosja, Syberia w dorzeczach Leny i Amuru) -złoża aluwialne zwietrzelina przesunięta na inne miejsce (Kołyma, Audan- Syberia, Kalifornia, Alaska)
-złoże okruchowe morskie- w różnych miejscach Azji, Indonezji, na Alasce-Nonue- 200 g/tonę. Produkcja złota na świecie.
Światowa produkcja złota, wykazująca siny wzrost od poł.XIXw., przekroczyła 1000 t. Rocznie(1960r.-1047t.,nie wliczając Chin , byłego ZSRR i Rumuni )
Pierwsze miejsce w produkcji złota na świecie zajmują :
1951
RPA 358200kg
b.ZSRR 150000kg
Kanada 135000kg
USA 62100kg Kraje te dostarczyły w 1951r. 80% produkcji światowej
SREBRO - MINRAŁY I TYPY ZŁÓŻ.
Minerały: Ag -srebro rodzime, AgS-argentyt (87 % Ag), Ag3AsS

(…)

… i ołowiu związane z galeną .Przykład Mansfield -Niemcy, monoklina przedsudecka i niecka północnosudecka -Polska.
Wydobycie srebra w Polsce - baza zasobowa.
Krajowe zasoby srebra odzyskiwane są ze złóż miedzi (monoklina przedsudecka, niecka północnosudecka). Odzyskuje się je podczas przerobu rud miedzi. Srebro występuje w postaci wrostów w chalkozynie oraz w postaci argentytu. Średnia zawartość w rudzie miedzi ~ 0,008% . Srebro odzyskuje się też ze złóż cynkowo-ołowiowych obszaru śląsko-krakowskiego, gdzie jest rozproszone w galenie i sfalerycie średnia zawartość wynosi ~ 0,007% . Produkcja 1 1994r wyniosła 1084t z czego 976t wyeksportowaliśmy. Kryterium bilansowości dla rud srebra wynosi 150g/t rudy. Baza zasobowa: żyły kruszcowe w G. Świętokrzyskich, Tatrach i na Dolnym Śląsku. W europie Polska…
…), Ag5SbS4-stefanit(68,3%Ag),AgCl-keragiryt(75%Ag)
Źródłem przemysłowego otrzymywanego są domieszki Ag występujące w galenie,chalkozynie,chalkopirycie,arsenopirycie itp. Typy złóż: hydrotermalne,wietrzeniowe,osadowe.
Najwięcej srebra z hydrotermalnych złóż cynkowo - ołowiowych. Są to złoża typu żyłowego Broken Hill (Australia)-90g Ag /tonę rudy, Sulivan (Kanada)-300g Ag / tonę rudy; wysokotemperaturowe…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz