Zbiorowości statystyczne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1736
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zbiorowości statystyczne - strona 1 Zbiorowości statystyczne - strona 2

Fragment notatki:

CZĘŚĆ I Trzy znaczenia słowa statystyka Zestawienie statystyczne danych w postaci tabel i wykresów statystycznych. Statystyczne oznacza tutaj, że ściśle określona jest zbiorowość statystyczna.
Dyscyplina naukowa, gałąź matematyki stosowanej, zajmująca się dużymi zbiorowościami statystycznymi. (Mała próba statystyczna liczy ok. 30 jednostek- n=30.) Statystyka dostarcza narzędzi do opisu tych zbiorowości. opis struktury badanej zbiorowości
opis współzależności zjawisk
opis dynamiki zjawisk
Estymator parametru populacji- czyli szacowanie tego co jest w populacji.
Definicja i przykłady zbiorowości statystycznych Zbiorowość statystyczna jest to liczny zbiór jednostek statystycznych jednorodnych z punku widzenia przyczyny merytorycznej, czasu i miejsca badań, a zróżnicowanych ze względu na inne rzeczy. Przedmiotem badań statystycznych są cechy różnicujące jednostki statystyczne.
Przykłady: studenci określonego województwa, mają oni dwie cechy wspólne: mieszkają w tym samym województwie i studiują, różnią się między sobą rodzajem uczelni do jakich uczęszczają, ocenami, jaki i cechami osobowości, wyglądem, płcią itd.
pracownicy określonego przedsiębiorstwa, ponieważ wszyscy charakteryzują się cechą stałą, jaką jest zatrudnienie .
katastrofy lotnicze mające miejsce w 2009r. Populacja. Populacja skończona i nieskończona. Populacja statystyczna (inaczej populacja generalna , zbiorowość generalna ) - zbiór elementów, podlegających badaniu statystycznemu .
Przykład: Wszyscy ludzie w Polsce posiadają cechę wzrostu - Populacją w badaniu statystycznym wzrostu ludzi w Polsce będą wszyscy ludzie w Polsce.
Ze względu na liczebność zbioru, populacje można podzielić na: populacje skończone - o skończonej liczbie jednostek np. populacja ludzi w Polsce
populacje nieskończone - oznaczające taką populację statystyczną , która posiada nieskończoną liczbę elementów ( jednostek ) np. populacje w jakiś sposób związane z czasem: np. natężenia światła lasera, rzut monetą (zakładamy, że populacja rzutów może trwać w nieskończoność).
Korzyści płynące ze statystycznego sposobu myślenia i postępowania. - statystyka pomaga zrozumieć dane, wydobyć z nich użyteczną informację i przekształcić ją w wiedzę
- Metody statystyczne mogą posłużyć każdemu, kto używa empirycznej obserwacji do opisu otaczającego nas świata. Dlatego statystyka jest wykorzystywana nie tylko w naukach przyrodniczych , ale także na przykład w historii lub sztuce .
Oto przykłady dziedzin, w których metody statystyczne znalazły szerokie zastosowanie:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz