Zbieg egzekucji administracyjnej i sądowej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1729
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zbieg egzekucji administracyjnej i sądowej - strona 1 Zbieg egzekucji administracyjnej i sądowej - strona 2

Fragment notatki:

Zbieg egzekucji administracyjnej i sądowej Zasada rozdziału kompetencji pomiędzy egzekucję sądową i administracyjną.
Zawsze precyzyjne określenie przepisami prawa reguł prowadzenia egzekucji.
Art 29 ustawy egzekucyjnej i art 199 par 1 pkt 1 kpc - zobowiązują organy egzekucyjnego do badania z urzędu swoich właściwości do prowadzenia danej egzekucji.
Doktryna: zbieg egzekucji jeśli są one przeprowadzane do tego samego podmiotu
SN:zbieg nie zachodzi jeśli organy prowadzą egzekucję do tej samej rzeczy przeciwko różnym dłużnikom.
W przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej, organ egzekucyjny wstrzymuje czynności egzekucyjne. Inicjatywa może pochodzić od wierzyciela, zobowiązanego lub organu. Organ przekazuje akta prowadzonej egzekucji sądowi rejonowemu właściwemu ze względu na miejsce wszczęcia postępowania egzekucyjnego.
Ta sama procedura w przypadku komornika art. 773 - 775 kpc
Organy egzekucyjne są zobowiązane do wstrzymania czynności egzekucyjnych z urzędu w przypadku wystąpienia zbiegu.
Zbieg egzekucji nie powoduje zawieszenia postępowania ani uchylenia dokonanych czynności egzekucyjnych.
Przekazanie akt sprawy sądowi rejonowemu w formie postanowienia art. 773 kpc - określenie przesłanek jakimi powinien kierować się sąd decydując jakiemu organowi przekazać łączne prowadzenia egzekucji.
Organy mogą wnioskować o przekazanie im egzekucji, a nie innym organom.
Wpływ akt obliguje sąd do wydania rozstrzygnięcia w przedmiocie łącznego prowadzenia egzekucji przez sądowy lub administracyjny organ egzekucyjny.
Wyznaczenie organu pozostawiono uznaniu sądu, kieruje się on jednak stopniem zaawansowania każdego z postępowań egzekucyjnych.
Jeśli oba postępowania są jednakowo zaawansowane to decyduje wysokość egzekwowanych należności i kolejność ich zaspokajania.
Jeśli egzekucja w celu zrealizowania zastawu rejestrowego lub skarbowego to organ egzekwujący należność korzysta zawsze z pierwszeństwa zaspokojenia
Jeśli egzekucja na podstawie orzeczenia z elektronicznego postępowania upominawczego to przejmuje zawsze komornik sądowy.
Sąd wydaje rozstrzygnięcie o przekazaniu łącznego prowadzenia egzekucji danemu organowi w formie postanowienia w terminie 14 dni liczonego od wpłynięcia do sądu akt od pierwszego organu egzekucyjnego. Termin ma charakter instrukcyjny . Sąd decyduje które z już wykonanych czynności pozostają w mocy.
Postanowienie sądu może być zaskarżone w formie zażalenia . Mogą je wnieść strony lub organ egzekucyjny. Skarżyć można nie tylko przekazanie egzekucji jednemu z organów ale także inne postanowienia podjete przez sąd.
Na postanowienie sądu II instancji, wydane po rozpatrzeniu zażalenia,

(…)

… strony lub organ egzekucyjny. Skarżyć można nie tylko przekazanie egzekucji jednemu z organów ale także inne postanowienia podjete przez sąd.
Na postanowienie sądu II instancji, wydane po rozpatrzeniu zażalenia, nie przysługuje kasacja.
Jeśli egzekucja zostanie przekazana dla organu, to komornik zakreśla sprawę w repertorium i dokonuje rozliczenia pobranych sumi odnotowuje w jakim zakresie roszczenie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz