Zatłaczanie odpadów płynnych do warstw porowatych górotworu - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 217
Wyświetleń: 1666
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zatłaczanie odpadów płynnych do warstw porowatych górotworu - omówienie - strona 1 Zatłaczanie odpadów płynnych do warstw porowatych górotworu - omówienie - strona 2 Zatłaczanie odpadów płynnych do warstw porowatych górotworu - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Politechnika Wrocławska
Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii
Wykonali: Sprawdzający:
Zatłaczanie odpadów płynnych do warstw porowatych górotworu.
1.WSTĘP
Likwidowanie odpadów ciekłych poprzez ich zatłaczanie do wgłębnych warstw chłonnych górotworu jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem dla przemysłu naftowego. Sanocki Zakład Górnictwa Nafty i Gazu otrzymał pierwszą w Polsce koncesję na składowanie odpadów ciekłych w złożu gazu ziemnego Krasne. Konstrukcja odwiertu zapobiega przedostawaniu się odpadów płynnych do wód podziemnych i gleby. Zamysł twórczy, jak i wszystkie projekty związane z realizacją przedsięwzięcia wykonane zostały przez polskich specjalistów branży górnictwa naftowego. Deponowane ścieki to przede wszystkim wysoko zanieczyszczone wody o dużej zawartości chlorków oraz ciecze poreakcyjne powstałe w procesie odsiarczania gazu ziemnego. Wody te są wysoko zmineralizowane oraz zanieczyszczone ropą naftową i jej frakcjami, a także detergentami oraz ciałami stałymi. Zaawansowane są prace nad magazynowaniem w złożu ciekłego dwutlenku węgla, co pozwoli na poważną redukcję emisji tego gazu do atmosfery, a tym samym ograniczy efekt cieplarniany.[7]
Zatłaczanie odpadów płynnych do górotworu poprzez odwierty jest możliwe przy spełnieniu wymogów dotyczących zarówno bezpiecznego prowadzenia prac górniczych, jak i ochrony środowiska. Problem ten ma szczególne znaczenie zwłaszcza przy wykorzystaniu do celów zatłaczaniu odwiertów naftowych zastawionych lub przeznaczonych do likwidacji. Składować można w górotworze odpady powstające w trakcie eksploatacji złóż lub przeróbki rudy, ropy, węgla i gazu ziemnego. Do tego jednak potrzebna jest koncesja oraz zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego danego terenu , gminy.
2. KRYTERIA DOBORU ODWIERTÓW DO ZATŁACZANIA ODPADÓW CIEKŁYCH
Odwiert przeznaczony do zatłaczania odpadów płynnych do górotworu musi spełniać trzy podstawowe kryteria :
1) kryterium ekologiczne,
2) kryterium geologiczne,
3) kryterium techniczne.


(…)

… z analizą naporów hydraulicznych (ciśnień
złożowych) w warstwach wodonośnych występujących w nadkładzie struktury, do którejzatłaczane są odpady, mogą być wykorzystane do weryfikacji szczelności poszczególnych poziomów wodonośnych [6].
10.2. Pomiar naporów hydraulicznych
przed rozpoczęciem zatłaczania odpadów płynnych do struktury geologicznej
Jedną z metod oceny szczelności skał nadkładu struktury geologicznej jest określenie warunków hydrochemicznych i hydrodynamicznych panujących w warstwie wodonośnej, do której planuje się zatłaczanie odpadów, oraz w warstwie wodonośnej występującej bezpośrednio nad nią.
Pomiar statycznych naporów hydraulicznych w otworach obserwacyjnych przewiercających obydwie warstwy wodonośne, połączony z analizą chemiczną próbek wody pobranych z każdej warstwy wodonośnej…
… HYDRODYNAMICZNE
Metody hydrodynamiczne testowania szczelności nadkładu struktury geologicznej, w której składowane są odpady płynne, stanowią jedną z najbardziej wiarygodnych metod i zwykle dostarczają informacji o zasięgu wynikającym z geometrycznego rozmieszczenia otworów zatłaczających i obserwacyjnych [1, 7].
W zakresie testowania nadkładu struktur, w których składowane są odpady płynne, wyróżnia…
…, w której rozważane jest składowanie odpadów. Różnica naporów hydraulicznych jest równa (hA - hB), przy czym warstwa wodonośnależąca wyżej ma wyższy napór hydrauliczny.
Rys. 5 warstwy wodonośne z różnymi wysokościami naporów hydraulicznych.
Gdy różnica naporów hydraulicznych (hA - hB) jest duża, oznacza to, że skały nadkładu występujące nad warstwą wodonośną B stanowią nieprzepuszczalną barierę dla migracji…
… i innych kopalin użytecznych, stosowania odwiertu dla bezzbiornikowego składowania odpadów w górotworze zależy od wielu parametrów determinowanych warunkami geologicznymi. Wymagania stawiane odwiertom chłonnym dotyczą zarówno budowy geologicznej, jak i warunków hydrogeologicznych, w tym zwłaszcza odpowiedniej chłonności górotworu i należytej izolacji warstwy chłonnej. Kryterium geologiczne względnia parametry…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz