Zarządzanie sobą jako priorytet współczesnego menedżera

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1946
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zarządzanie sobą jako priorytet współczesnego menedżera - strona 1

Fragment notatki:



Praca stanowi ciekawą pozycje, obejmuje 7 stron, wraz z bibliografią.

Zarządzanie sobą jako priorytet współczesnego menedżera
Zarządzanie sobą jest zagadnieniem niezwykle szerokim. Pojęcie zarządzania sobą zawiera kilka części składowych takich jak: zarządzanie sobą w czasie, zarządzanie stresem, inteligencja emocjonalna, komunikacja interpersonalna, asertywność czy kreatywność.
Kierowanie sobą to najogólniej mówiąc, te działania i procesy, które wykorzystuje się by wszystkie zasoby własne „współpracowały” w naszym interesie. Chodzi więc o to aby emocje, myśli i działania pozostawały w harmonii. Aby podczas zabawy w pełni wykorzystywać swoje emocje, a w czasie pracy władać swoim umysłem tak, iż żadne uczucie znudzenia czy strachu tego nie zakłóci. Chodzi o to aby jedno działanie nie odbywało się „kosztem” innej części życia.
Dzięki temu człowiek staje się zdolny do kształtowania siebie, do bycia „szefem samego siebie”. odkrywa własne zasoby, określa poziom kompetencji i systematyzacji wiedzy, człowiek może wykorzystać swoje możliwości i zdolności w kierunku samorealizacji i tworzeniu dobrego biznesu. Dla współczesnego menedżera zarządzanie sobą jest priorytetem. Menedżer jest centralną osobą w firmie, wokół niego wszystko się „kręci”, on wydaje polecenia, kontroluje, wynagradza, zatrudnia, zwalnia, daje podwyżkę czy inwestuje. Biorąc pod uwagę wyżej wymienione funkcje, można dojść do słusznego wniosku, że osobowość menedżera jest równie ważna jak kapitał przedsiębiorstwa. Menadżerów nie można podzielić na dobrych i złych, ponieważ różne zachowania sprawdzają się inaczej w różnych sytuacjach. Można jednak wyodrębnić cechy, które poprawiają skuteczność działania menedżera tj. kreatywność, asertywność, empatia, komunikatywność, zdolności organizacyjne, przedsiębiorczość czy umiejętność myślenia strategicznego.Sposób, w jaki menedżer sprawuje władzę, ma niezwykle ważne znaczenie dla efektywności działania podległych mu pracowników. Efektywny menedżer to taki, który zapewnia swoim podwładnym poczucie siły zamiast niemocy, sprawia, że pracownicy czują się odpowiedzialni za własne zachowania, mają panowanie nad nimi i kontrolę. Dobry kierownik wykorzystuje swą władzę, aby wzbudzić zaufanie do własnej osoby.
Podstawą zarządzania sobą jest zarządzanie sobą w czasie. Powinniśmy postawić sobie pytanie czym jest czas i jak bardzo jest dla nas ważny? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Pewne jest to, że towarzyszy człowiekowi od zawsze, nie da się go cofnąć i jest najcenniejszym ludzkim zasobem - bez niego nie byłoby nas tutaj. Na ten temat wypowiadało się wiele sławnych osobistości, np. Sławomir Mrożek twierdzi, że: „Czas jest zawsze aktualny”, a Albert Einstein wyraził opinie, iż: „Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie jak go wskrzesić.”

(…)

…% czasu. Czas ten przeznaczamy na czynności zaplanowane, a pozostałe ok 40% na czynności nieoczekiwane(rezerwa czasu i czynności których nie sposób zaplanować), bądź spontaniczne (np. czas aktywności twórczej). Ważne jest aby zajmować się w miarę możliwości sprawami rzeczywiście istotnymi. Mówi o tym zasada Pareto, w której zostało ujęte, że w 20% naszego czasu pracy osiągamy 80% wyników. Główny problem…
… i poczucia spełniania się w życiu. Ponieważ decyduje o umiejętności realizacji wyznaczonych sobie celów jeszcze bardziej niż iloraz inteligencji IQ - inteligencja emocjonalna jest szczególnie ważnym czynnikiem decydującym o sukcesie. o sukcesie bardziej decydują cechy osobowości, takie jak np. inicjatywa i umiejętność współdziałania, zdolność przystosowania się, czy dar przekonywania. W praktyce wygląda…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz