Założenia techniczno ruchowe urządzeń blokady samoczynnej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 91
Wyświetleń: 728
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Założenia techniczno ruchowe urządzeń blokady samoczynnej - strona 1

Fragment notatki:

Założenia techniczno ruchowe urządzeń blokady samoczynnej
Podstawową funkcją każdej blokady jest wyświetlanie na semaforach od-stępowych świateł odpowiednio do stanu zajętości odstępu; ponadto stawia się zereg wymagań dodatkowych.
Wymagania w ogólnym zarysie są następujące:
1. Wyświetlenie sygnału zezwalającego na jazdę może być dokonane wy­łącznie przy nie zajętym przez pociąg odstępie.
2. Liczbę wskazań sygnałowych zezwalających na jazdę należy uzależnić od stawności blokady.
3. Włączenie sygnału nakazującego zatrzymanie powinno nastąpić natychmiast po zajęciu odstępu blokowego pierwszą osią pociągu i trwać tak długo, jak długo ostatnia oś pociągu nie opuści odstępu.
4. Jeżeli urządzenia blokady mają umożliwiać jazdy zmiennokierunkowe, to podanie sygnałów zezwalających na semaforach jednego kierunku powin­no być możliwe przy wykluczeniu włączenia sygnałów zezwalających dla przeciwnego kierunku.
5. Zmiana kierunku przy blokadzie zmiennokierunkowej musi być poprze­dzona stwierdzeniem niezajętości całego szlaku i stwierdzeniem włączenia sygnału zabraniającego jazdy na semaforach wyjazdowych ze stacji.
6. Sygnał „stój" może być włączony przez pociąg zajmujący odstęp, a także w przypadku usterek mogących doprowadzić do sytuacji niebezpiecznej. Dotyczy to na przykład:
pęknięcia szyny (możliwe do wykrycia przy blokadach z odcinkami izolowanymi),
ciemnego następnego semafora,
7. Wykluczenie włączenia światła zezwalającego przy zajętym odstępie powinno być możliwie pewne, np. włączenia nie może spowodować:
przedostanie się do odbiornika sygnału z sąsiedniego odstępu w tym samym lub równoległym torze,
pojawienie się w odbiorniku sygnału zakłócającego, np. wywołanego przez prąd trakcyjny, prądy błądzące lub wyładowania atmosferyczne.
8. Przy odstępie nie zajętym zakłócenia wywołane przez prądy trakcyjne i inne prądy zakłócające nie powinny powodować zmiany światła zezwa­lającego na światło czerwone na semaforze.
9. Zasilanie urządzeń blokady powinno być ciągłe. Chwilowe zaniki napię­cia nie mogą doprowadzić do powstania sytuacji niebezpiecznej, polegają­cej na wyświetlaniu na semaforach po powrocie napięcia sygnałów nie odpowiadających sytuacji ruchowej.
10. Urządzenia blokady powinny być odporne na usterki przy zwarciach lub przerwaniach przewodów połączeniowych układów blokady.
11. Praca układów lub elementów powinna być w miarę możliwości kontrolo­wana.
12. Parametry pracy wszystkich elementów i układów powinny uwzględniać warunki klimatyczne i wytrzymałościowe pracy blokady.
13. Minimalną długość odstępów blokowych i stawność blokady ustala się na podstawie wymaganej przepustowości oraz zależnie od różnorodności pociągów warunkujących obowiązujące długości dróg hamowania.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz