Wymiar czasu pracy - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 861
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wymiar czasu pracy - omówienie - strona 1 Wymiar czasu pracy - omówienie - strona 2 Wymiar czasu pracy - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

WYMIAR, NORMY I RODZAJE CZASU PRACY
WYMIAR CZASU PRACY - liczba godzin pozostawania przez pracownika w dyspozycji pracodawcy ustalona w ramach doby, tygodnia, miesiąca, czy okresu rozliczeniowego, jego górna granica - to norma czasu pracy.
NORMA - ustalony prawem miernik czasu. RODZAJE CZASU PRACY - zespół warunków charakteryzujących zarówno różne wymiary czasu pracy, jak i sposoby ich realizacji określone w systemach czasu pracy.
1)rodzaj podstawowego czasu pracy (podstawowy czas pracy - przeciętnie do 40h w tyg.)
2)rodzaje skróconego czasu pracy
3)rodzaj przedłużonego czasu pracy (przeciętnie powyżej 40h w tygodniu)
NORMA DOBOWA - nie może przekraczać w zasadzie 8h, zaś przeciętna ustalana w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 4 miesiące - norma tygodniowa nie może przekraczać 40h w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Wyznaczenie normy dobowej związane z odesłaniem do innych przepisów, dopuszczających wyższe normy: 12, 16 i 24h, które traktuje się jako wyjątkowe, przewidziane ustawowo dla konkretnych systemów. DOBA - dla pracownika dobra rozpoczyna się wraz z podjęciem pracy w godzinie wyznaczonej rozkładem czasu pracy, a kończy po 24h (np. od 7.00 poniedziałek do 7.00 wtorek)
NORMA ŚREDNIOTYGODNIOWA - norma średnia, metoda równoważenia czasu pracy który może być różny w poszczególnych tygodniach. Jest to konsekwencja wprowadzenia przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy oraz przyznania pracodawcom dużej swobody w decydowaniu o systemach i rozkładach czasu pracy.
TYDZIEŃ - pierwszy dzień okresu rozliczeniowego wyznacza początek tygodnia. Jeśli miesiąc i zarazem okres rozpoczyna się we wtorek, to wszystkie zawarte w nim tygodnie będą trwały od wtorku do poniedziałku. Jest to konstrukcja różna od stosowanej zwyczajowo. OKRES ROZLICZENIOWY - w jego ramach dokonuje się rozplanowanej liczby godzin pracy, a potem weryfikacja ich wykonania., służy on także realizacji przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy i maksymalnego tygodniowego wymiaru czasu pracy., wyznacza granicę przy udzielaniu dni wolnych zastępczych, czasu wolnego i równoważnego odpoczynku.
Max okres rozliczeniowy - 4 miesiące, dopuszczalne przedłużenie do 6, 12 miesięcy
OGÓLNY WYMIAR CZASU PRACY - liczbę pełnych tygodni zawartych w danym okresie mnożymy przez 40 godzin, a następnie dodajemy iloczyn 8h i liczby dni pozostałych do końca okresu, przypadających od poniedziałku do piątku. Uzyskaną w ten sposób liczbę godzin ustawodawca nakazuje zmniejszyć o iloczyn 8h i liczby świąt występujących w danym okresie, a przypadających na inny dzień niż niedziela.


(…)

…. Jeden z nich niedzielę - wskazał sam ustawodawca, natomiast rolą prawodawcy jest wyznaczenie „dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w 5-dniowym tygodniu pracy”. Dni te powinny być określone w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy, jeżeli nie posiada regulaminu ogłasza je w obwieszczeniu. Dzień roboczy - w efekcie porozumienia partnerów społecznych lub decyzją pracodawcy - staje się dniem…
… ich zarządzenia. Zestawienie tego wymiaru (przeciętnie 48h) z normą średniotygodniową (40h) sugeruje dopuszczalność 8 nadgodzin na tydzień, co dawałoby 416 takich godzin w roku. W działaniu tym nie ujmuje się okresu urlopu wypoczynkowego oraz okresów zwolnień lekarskich. NORMA PODSTAWOWA OBNIŻONA „Czas pracy nie może przekraczać” - ustalenie korzystniejszej dla pracownika niższej normy dobowej bądź średniej…
… pracy, zaś druga z nich - przerwy w przypadku pracy monotonnej lub pracy w ustalonym z góry tempie. (oraz np. pracownicy nie mający 16 lat- czas pracy nie więcej niż 6h na dobę, pracownicy niepełnosprawni w stopniu znacznym lub umiarkowanym - nie więcej niż 7h na dobę, nie więcej niż 35h tygodniowo) Można mówić o skracaniu czasu pracy z uwagi na bezpieczeństwo i higienę pracy. Obecnie jedyną formą ich wprowadzania, poza pragmatykami, są akty specyficzne - układy zbiorowe pracy bądź regulaminy pracy, zaś u pracodawców zatrudniających poniżej 20 pracowników - obwieszczenia.
PRACA W RUCHU CIĄGŁYM - dotyczy skomplikowanych procesów organizacyjnych. Jest to praca, która ze względu na technologię produkcji nie może być wstrzymana. Wykonywanie pracy przez 24h na dobę i przez 7 dni w tygodniu jest konieczna…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz