Wykład - wybory parlamentarne w 1997 roku

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 700
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - wybory parlamentarne w 1997 roku - strona 1 Wykład - wybory parlamentarne w 1997 roku - strona 2 Wykład - wybory parlamentarne w 1997 roku - strona 3

Fragment notatki:

WYBORY PARLAMENTARNE 1997
Wybory zaplanowano na 21 września 1997r. Kampania wyborcza na dobre rozkręciła się pod koniec sierpnia 1997, ale wpływ na nią jak i na wynik wyborów miały wydarzenia z lat 1993-97, czyli z poprzedniej kadencji sejmu. Jak doszło do zwycięstwa zjednoczonej prawicy i co spowodowało przegraną postkomunistów? Możne najpierw o przegranych. Mimo, że SLD uzyskała 164 mandaty w sejmie (tylko o 7 mniej niż przed pięcioma laty) to nagle z partii rządzącej stała się opozycją i z pewnością straciła wiele punktów w oczach wyborców. Ale to jeszcze nie była porażka, o klęsce mogli mówić członkowie PSL- u (ze 132 mandatów jakie uzyskali w 1993 roku zostało im tylko 27) czy członkowie UP (w 1993 zdobyli 41 mandatów a już 5 lat później nie zdołali nawet przekroczyć progu wyborczego). Wpływ na ten gorszy wynik wyborczy miało kilka afer związanych z koalicją rządzącą SLD-PSL. Skandal wybuchł już w grudniu 1995 roku gdy oskarżono premiera Józefa Oleksego o współpracę z rosyjskim wywiadem. Premier podał się do dymisji w styczniu następnego roku, a jego miejsce zajął W. Cimoszewicz (7.02.1996). Rząd ten nie miał zbyt dobrych notowań, opozycja wytykała mu wiele błędów m.in. czystki w UOP-ie , reformę centrum adm. państwowej (zmniejszenie liczby ministerstw i centralnych urzędów, zwiększenie prerogatyw premiera). Rząd atakowano za nie przeprowadzanie potrzebnych reform (oświaty, zdrowia itp.), za hamowanie tych już zaczętych (reforma samorządów). Mówiono o aksamitnej restauracji, czyli polityce kadrowej SLD (przywracanie do pracy dawnych funkcjonariuszy : wojsko, UOP). Nie tylko afery powodowały spadek popularności, sam wizerunek koalicji był nie najlepszy, nie jest normalną sytuacja gdy partia tworząca rząd ciągle krytykuje jego politykę i staje wobec niego w opozycji (mowa oczywiście o PSL). Jeszcze w połowie 1996 roku SLD mogła liczyć na 30% poparcie , a „S” zaledwie na 15%, ale już w grudniu przewaga ta zmalała do 25%, a nowo powstały AWS mógł liczyć na 27%.
Elementem kampanii wyborczej było przyśpieszenie prac nad konstytucją (koniec 1996 roku). Projekt ustawy zasadniczej opracowany przez komisję konstytucyjną poparły SLD, PSL, UW i UP, opozycja pozaparlamentarna domagała się odrzucenia tego projektu w referendum, „S” zaś stworzyła własny projekt. Ostatecznie 53% społeczeństwa przyjęło w referendum projekt sejmowy. O ostatecznej przegranej koalicji zadecydowała kampania wyborcza. Była nie umiejętnie prowadzona (szefem sztabu wyborczego był Cimoszewicz), kontrowersje wzbudziło gromadzenie rezerw budżetowych przez SLD-PSL na cele wyborcze. Koalicja umacniała także swe pozycje w mediach i gospodarce, co budziło protesty opozycji. O ostatecznej przegranej zadecydowała polityka władz wobec powodzi jaka zalała kraj latem 1997 roku. Akcje ratownicze władz centralnych i lokalnych były ostro krytykowane, zarzucano im brak koordynacji, zawiodła komunikacja i brak współpracy między poszczególnymi służbami. Miarka się przebrała gdy premier Cimoszewicz stwierdził, że rząd nie pomorze powodzianom. SLD zaszkodziła także afera związana z prezydentem Kwaśniewskim, którego dziennik „Życie” oskarżył o spotkania, współpracę z rosyjskim szpiegiem Ałganowem.

(…)

… rodzinie, wpływ rodziców na edukację i wychowanie swoich dzieci, nowoczesny program ochrony zdrowia (kasy chorych, fundusze ubezpieczenia zdrowotnego), reformę systemu emerytalnego, systemu oświaty oraz reformę administracji (nowy podział terytorialny kraju), zreformowanie policji i prawa, usprawnienie działania sądów, powszechne uwłaszczenie społeczeństwa, prywatyzację i reprywatyzację, ochronę polskiego…
… programowego. Ugrupowania te do AWS wstąpiły, gdyż nie przyłączenie się oznaczało marginalizację i tak małych ugrupowań prawicowych. Poza AWS znalazły się UW (przewodniczący- Balcerowicz) i ROP (przewodniczący- Olszewski), które nie akceptowały hegemonii NSZZ”S” i jej przewodniczącego Mariana Krzaklewskiego we władzach AWSu . Udało się utrzymać organizacyjną dyscyplinę nowej partii (przynajmniej na razie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz