Wykład - sankcje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 189
Wyświetleń: 924
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - sankcje - strona 1

Fragment notatki:

SANKCJE I ICH RODZAJE. SANKCJA A PRZYMUS.
Sankcja określa jakie negatywne następstwa zastosuje państwo wobec adresata normy o ile nie zachowa się on zgodnie z treścią dyspozycji w okolicznościach przewidzianych w hipotezie. Są trzy rodzaje:
sankcja karna - państwo posługuje się nią w tych sferach życia, w których naruszenie obowiązków prawnych ocenia jako szczególnie szkodliwe albo niebezpieczne społecznie. Na ogół wyróżnia się następujące cele kar:
zaspokojenie społecznego poczucia sprawiedliwości
korzystne oddziaływanie na społeczeństwo (cele ogólnoprewencyjne)
społecznie korzystne oddziaływanie na sprawcę (cele szczególnoprewencyjne)
naprawienie lub zmniejszenie społecznego zła wyrządzonego czynem zabronionym (cel kompensacyjny) sankcja egzekucyjna - występuje w dwóch odmianach:
w postaci tzw. wykonania bezpośredniego - wówczas gdy przepisy prawne przewidują przywrócenie stanu rzeczy wymaganego przez dyspozycję normy (np. eksmisja z lokalu bezprawnie zajętego).
w postaci tzw. wykonania zastępczego - wtedy gdy wykonanie bezpośrednie nie jest z jakichś względów możliwe (np. zasądzenie odszkodowania cywilnego za nieodwracalne szkody w majątku).
Egzekucję ze względu na przedmiot można podzielić na:
egzekucję świadczeń pieniężnych
egzekucję świadczeń niepieniężnych (wydanie rzeczy, spełnienie pewnych czynności lub ich zaniechanie)
egzekucję szczególnego rodzaju
sankcja nieważności - polega na odmowie nadania mocy prawnej czynności konwencjonalnej dokonanej wbrew dyspozycji normy. Z punktu widzenia prawa czynność taką uważa się za niebyłą. Nie rodzi ona żadnych skutków prawnych. Czynność może być nieważna z mocy prawa, tj. ex lege, (sprzedaż nieruchomości poza aktem notarialnym) albo też może nastąpić w wyniku decyzji właściwego organu państwowego podjętej na wniosek osoby zainteresowanej.
Sankcja prawna a przymus prawny - relacje :
przymus prawny ma charakter sankcji, gdy nastąpi naruszenie dóbr materialnych i niematerialnych (życia, zdrowia, czci) albo naruszenie wartości formalnych (np. porządku rozprawy).
przymus prawny może nie mieć charakteru sankcji, choć dobro prawnie chronione zostało naruszone (np. umieszczenie chorego psychicznie zabójcy w zakładzie psychiatrycznym).
przymus prawny jest stosowany choć nie ma charakteru sankcji, a dobra prawnie chronione nie zostały naruszone (np. przymusowe wywłaszczenie lub przymusowe szczepienie).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz