Wykład - reguły walidacyjne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1127
Wyświetleń: 5789
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - reguły walidacyjne - strona 1

Fragment notatki:

REGUŁY WALIDACYJNE.

Reguły walidacyjne to specyficzne dyrektywy inferencyjne precyzujące zasady włączania norm do systemu prawa. W zależności od tego, jakie przyjmuje się w danym systemie reguły inferencyjne, otrzymać możemy na podstawie tych samych przepisów systemu bogatsze albo uboższe,jeżeli idzie o zaliczane do nich normy.Do reg. walidacyjnych należą:

  • reguły dotyczące zasad ustalania obowiązywania norm prawnych wyrażonych explicite w przepisach prawnych.
  • reguły dotyczące zasad uznawania za obowiązujące norm stanowiących konsekwencje norm wyrażonych explicite w przepisach prawnych.
  • reguły dotyczące zasad uznawania za obowiązujące w systemie prawa stanowionego norm zwyczajowych i precedensowych.
  • inne, specyficzne reguły walidacyjne, np. dotyczące zasad uznawania za obowiązujące norm recypowanych z poprzedniego typu systemu prawa.

Jeśli nie ma precyzyjnych przepisów derogacyjnych stosuje się reguły kolizyjne:

  • reguła chronologiczna - norma późniejsza uchyla normę wcześniejszą (lex posterior derogat legi priori), pod warunkiem, że norma późniejsza jest co najmniej równa normie wcześniejszej i obydwie normy nie są ustanowione jednocześnie.
  • reguła merytoryczna-norma regulująca sytuację szczególną uchyla normę ogólną-lex specialis derogat legi generali, pod warunkiem że lex specialis jest co najmniej równa lex generalis i nabrała moc obowiązującą równocześnie lub później niż lex generalis.
  • reguła hierarchiczna - norma hierarchicznie niższa nie uchyla normy hierarchicznie wyższej (lex inferior non derogat legi superiori).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz