Wykład- Prawo konstytucyjne, Podział immunitetów

Nasza ocena:

3
Pobrań: 294
Wyświetleń: 5138
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład- Prawo konstytucyjne, Podział immunitetów - strona 1

Fragment notatki:

Wykłady przeprowadzone przez dr hab. Michała Domagały z Uniwersytetu Łódzkiego. Tematem notatki jest Immunitet poselski i senatorski. Plik zapisany jest w formacie .doc, zawiera 2 strony. Dokładna tematyka poruszana w notatce jest następująca: Instytucja immunitetu, Podział immunitetów, immunitety osobowe i rzeczowe, immunitet dyplomatyczny, Immunitet formalny, Nietykalność poselska i senatorska.

Imunitet poselski i senatorski-wszytskie regulacje prawne dotyczące tego zagadnienia są identyczne w stosunku do posłów jak i senatorów. W możliwości uchylenia imunitetu jest różnica, kto podejmuje decyzję , uchylenie poselskiego na podstawie uchawały Sejmu , a uchylenie senatorskiego na podstawie uchwały Senatu. Instytucja immunitetu-przywilej który okreslamy pojęciem imunitetu przysługuje nie tylko posłom i senatorm. Skąd pochodzi na nazwa? Nie jest to słowo czysto polskiego pochodzenia, wywodzi się z łaciny-imunitas. Co oznacza to słowo?
Ktoś lub coś , komu przysługuje imunitet, jest wyjątkiem, oznacza niepodleganie ogólnym regulacjom prawnym. Imunitet jest wyjątkiem a więc przywilejem, bo powszechne regulacje nie dotyczą tej osoby lub rzeczy.
Podział immunitetów
Podział na imunitety osobowe lub rzeczowe-może przysługiwać osobom lub rzeczom. Najbardziej rozbudowany jest imunitet osobowy. Możemy mówić o imunitecie parlamentarnym. Mówimy o imunitetach prokuratorskich, sędziowskich. Znana jest powszechnie instytucja imunitteu dyplomatycznego, pracującego w służbach dyplomatycznych. Również imunnitety przysługują Prezesowi NIK itd.. instytucja imunietteu ma zapewnić właściwy poziom ochrony osobom. Kto jest objęty np. w ramach imunitetu dyplomatycznego? Nie tylko dyplomata, ale także konsulaty, wszystkie placówki organizacyjne. Przedstawicielstwo dyplomatyczne nie podlega prawu tego państwa, ale prawo państwa którego placówka jest przedstawicielem. Imunitet parlamentarny-instytucja która budzi wiele kontrowersji. W okresie PRL 'u posłowie byli grzeczni i spokojni. Słyszymy głosy krytyków pod adresem tej instytucji. Zgłaszane są postulaty aby zlikwidować ten imunitet. Postulat likwidacji instytucji immunitetu jest absolutnie nieuzasadniony. Regulacje imunitetowe powinny zostać w jakimś stopniu zerformowane. Nie wchodzi w grę likwidacja tej instytucji. Immunitet parlamentarny jest postrzegany jako przywilej przysługujący konkretnej osobie. Słyszymy że imunitet chroni posła lub senatora przed odpowiedzialnością karną za popełnione przestępstwa. Oczywiście to sformułowanie jest nieprawdziwe. Słyszymy że imunitet posła tylko chroni. Wynikają przywileje dla posłów ale nie tylko dla nich. Chronione są również izby, przed wszelkiego rodzaju naciskami ze strony innych organów. Imunitet jest gwarancją niezależności parlamentu od innych organów państwowych. decyzje jednej i drugiej izby mogły by być manipulowane. Ludzie którzy się wypowiadają na temat imunietetu sądzą że to jest jedna instytucja prawna. Ale mamy 3 rodzaje immunitetów i każde rodzi jedną konsekwencję prawną. Rodzaje immunitetów:
Art.105 konstytucji RP. 1.Immunitet materialny-bywa on także określany jako indemnitet-nieodpowiedzialność, czyli brak odpowiedzialności za pewne działania, określenia.

(…)

… art. 105. Jaki jest przedmiot jego immunitetu? Poseł nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego. Przedmiotem tego są wszelkie działania wchodzące ww zakres madatu poselskiego, wszytsko co poseł robi dotyczące jego mandatu(przemówienia, wnioski, sposób głosowania, jego działalność w komisjach sejmowych i w inych organach…
… zostanie powołany to pełnienia funckcji posła lub senatora. Do kiedy ten przywilej immunitetu trwa?Ani po wygaśnięciu madatu, czyli do śmierci. Nie można go uchylić jest on trwały.Ma charakter bezwzględny. Powód jest oczywisty. Jest to istotna gwarancja mandatu wolnego. 2.Immunitet formalny.
3.Nietykalność poselska lub senatorska.Immunitet nietykalności poselskiej. Każdy z tych trzech imunitetów obejmuje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz