Wykład - położenie ludności polskiej pod okupacją radziecką

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 483
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - położenie ludności polskiej pod okupacją radziecką - strona 1

Fragment notatki:

POŁOZENTE LUDNOŚCI POLSKIEJ POD OKUPACJĄ RADZIECKĄ
Po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Polski pod radziecką okupacją znalazło się 195,3 tyś km2 co stanowiło 50,1% powierzchni n Rzeczpospolitej zamieszkiwane przez 13mln osób. Władze ZSRR przedstawiały zajęcie terenów polskich jako wyzwolenie ich spod polskiego imperializmu. Zach. część woj. wileńskiego odstąpiono Litwie mocą układu z 10.X.1939. Pozostałe ziemie stały się częścią ZSRR. Starano się aby wcielenie tych ziem do ZSRR miało znamiona dobrowolności.
22.X. 1939 odbyły się, przeprowadzone w atmosferze strachu i terroru, oparte na radzieckiej ordynacji wyborczej, wybory do Zgromadzenia Ludowego Ukrainy Zachodniej, 26,X - do Zgromadzenia Ludowego Białorusi Zachodniej. Po wyborach lokalne zgromadzenia kolejno w dn. 26.X we Lwowie i 28.X w Białymstoku skrytykowały polską politykę wobec kresów i zwróciły się o przyłączenie Ukrainy Zachodniej i Białorusi Zachodniej do ZSRR. Rada Najwyższa ZSRR obradująca w Moskwie na sesji nadzwyczajnej 2.XT uchwaliła wcielenie tych obszarów do odpowiednich republik radzieckich. W ten sposób, zachowując pozory legalności, do Białoruskiej SRR włączono 105,6 tyś km2, do Ukraińskiej SRR - 89,7 tyś km2 terenów polskich. Ludność tych ziem otrzymała radzieckie obywatelstwo (dekret z 29.XI.1939 przyznawał mieszkańcom wcielonych ziem paszporty niezbędne m. in. do meldunku w miejscu zamieszkania, poruszania się po ZSRR; było to równoznaczne z koniecznością zrzeczenia się dokumentów polskich, co wywołało masowe sprzeciwy). We władzach administracyjnych terenów włączonych znalazły się przede wszystkim osoby skierowane tam z innych rejonów Związku Radzieckiego. Polskie organy administracyjne i sądowe zlikwidowano. Naczelnym celem polityki na ziemiach anektowanych stała się ich unifikacja.
System represji i terroru miał wymusić posłuszeństwo społeczeństwa polskiego, dokonać zmian w jego świadomości społecznej tak, by dokonane zmiany polityczno-ustrojowe zostały w pełni zaakceptowane. Za pomocą propagandy anty kapitalistycznej i antypolskiej prowadzono szeroką akcję indoktrynacją ludności zamieszkującej okupowane ziemie, walczono zaciekle z kościołem katolickim (zamykanie seminariów duchownych, konfiskaty majątków kościelnych, wysokie opodatkowanie parafii etc.). Ograniczano liczbę polskich szkół, przeprowadzano zmiany w programie nauczania eliminując z niego np. naukę religii. Rozwiązano polskie stowarzyszenia (naukowe, kulturalne...), prasę i wydawnictwa. Językami urzędowymi stały się białoruski i ukraiński, faktycznie postępowała stopniowa rusyfikacja.
Rozpoczęła się pacyfikacja zajętych terenów, aresztowania, internowanie polskich żołnierzy, policjantów i członków KOP (w XI1939 zgromadzono ich w obozach w Kozielsku k. Smoleńska, Starobielsku k. Charkowa i Ostaszkowie k. Rżewa). Oficerów odmawiających współpracy z nowymi władzami (część oficerów lojalnych wobec okupanta na czele z ppłk Zygmuntem Berlingiem zgromadzono w Małachowce k.Moskwy) postanowiono zlikwidować. Mocą decyzji BP KC WKP(b) z 5.III. 1940 do VI. 1940

(…)

… przejął Związek Radziecki. Też: narastające konflikty etniczne na terenach okupowanych -"szczególnie: konflikt polsko - ukraiński (T942 akcja czystek etnicznych na Wołyniu i w Galicji Wsch. przeprowadzona przez ukraińskich nacjonalistów, akcje odwetowe Polaków), polsko -litewski.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz