Wykład - mafia pruszkowska i wołomińska

Nasza ocena:

3
Pobrań: 189
Wyświetleń: 1701
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - mafia pruszkowska i wołomińska - strona 1 Wykład - mafia pruszkowska i wołomińska - strona 2 Wykład - mafia pruszkowska i wołomińska - strona 3

Fragment notatki:

MAFIA PRUSZKOWSKA I WOŁOMIŃSKA I ICH POWIĄZANIA Z POLITYKĄ
Kraje europejskie, które całkiem niedawno wyzwoliły się spod władzy reżimów komunistycznych, zyskały miano "młodych demokracji". Ich najpoważniejszym problemem jest powiązanie sfery polityki z nielegalną i opartą często na terrorze działalnością gospodarczą. W wielu z tych krajów powstały klasyczne układy mafijne, dużo jednak potężniejsze i groźniejsze od mafii sycylijskiej czy neapolitańskiej camorry. Szczątkowe formy przestępczości zorganizowanej istniały w Polsce już w latach siedemdziesiątych. Niemniej jednak gwałtowny jej rozwój przypadł dopiero na początek lat dziewięćdziesiątych. Początkowo zajmowała się kradzieżami i obrotem samochodów pochodzących z przestępstwa, przemytem, nielegalnym obrotem bronią, przestępstwami gospodarczymi. Z czasem rozszerzały zakres przedmiotowy o produkcję i dystrybucję narkotyków, przestępstwa finansowe, produkcję fałszywych środków płatniczych, handel "żywym towarem", a także te przestępstwa, które dostarczały największy zysk bądź bezpośrednio wpływały na osiągnięcie korzyści, na przykład terroryzm bombowy mający podziałać na konkurencje bądź przymusić do określonego zachowania. ,,W Polsce ustawodawca użył określenia "przestępczość zorganizowana" w art. 5 ustawy z 12 pazdziernika 1994 r.,,.. o ochronie obrotu gospodarczego (Dz U. nr 126, poz. 615)..”, penalizujacym obrót środkami pochodzącymi ze zorganizowanej przestępczości powiązanej z: - obrotem środkami odurzającymi lub psychotropowymi, - fałszowaniem pieniędzy lub papierów wartościowych, - wymuszaniem okupu, - handlem bronią. Ustawodawca znacznie zawężyl zakres przedmiotowy przestępczości zorganizowanej. Nie pojawiła się natomiast jej ustawowa definicja. Na gruncie polskiej praktyki organów ścigania wykorzystywane są definicje wypracowane przez organizacje międzynarodowe i organy wewnętrzne poszczególnych państw.” ,, Rozwój zorganizowanej przestępczości w naszym kraju miał podłoże szczególne. A mianowicie w dawnych czasach PRLu, Milicja Obywatelska utrzymywała kontakty ze światem przestępczym, a głównie z jego najniższym piętrem, czyli z prostytutkami i złodziejami, jak to robi każda policja w każdym kraju. Jednak w przeciwieństwie do demokratycznych państw europejskich, ówczesne służby specjalne, czyli SB miały bliskie kontakty z przestępcami najwyższego piętra kryminalnego świata, czyli z cinkciarzami, włamywaczami i rodzącą się dopiero, zorganizowaną przestępczością. Te kontakty nakazywane przez przełożonych, posiadały także maciupeńki margines nielegalny, a mianowicie ci gangsterzy, oprócz udzielania informacji, musieli płacić haracz, żeby móc spokojnie uprawiać swoje zawody. System poprzedni upada, część funkcjonariuszy została zweryfikowana a część nie. Ci pierwsi, na wszelki wypadek utrzymywali dotychczasowe kontakty, a ci drudzy, nie mogąc liczyć na dalszą pracę w policji, przeszli na drugą stronę barykady”

(…)

… na ściąganiu haraczy, przemycając spirytus i papierosy. W późniejszym okresie produkowała amfetaminę i dozorowała szlaki przemytu kokainy i heroiny. Ponadto gang inwestował pieniądze w zakup gruntów, zakładów produkcyjnych, klubów, restauracji, dyskotek, czy wytwórni nośników elektronicznych . Organizacja ta rozbudowała swe struktury w Polsce. Najmocniejsze odgałęzienia istniały na Pomorzu Zachodnim i Dolnym…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz