Wykład - biologicznie aktywne peptydy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 749
Wyświetleń: 2940
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - biologicznie aktywne peptydy - strona 1 Wykład - biologicznie aktywne peptydy - strona 2

Fragment notatki:

BIOLOGICZNIE AKTYWNE PEPTYDY-PRZYKŁADY I ZNACZENIE:
-Karnozyna, czyli Nα-(b-alanylo)histydyna, w znacznych ilościach występuje w mięśniach szkieletowych wyszych kręgowców i człowieka. Wzmaga aktywność ATP-azy miozynowej oraz chelatuje jony Cu+2 i pobudza pobieranie związków miedzi.
-Homokarnozyna, czyli (Nα-(4-aminobutyrylo)histydyna, jest dipeptydem ośrodkowego układu nerwowego, występującym w tkance mózgowej, którego funkcja nie jest znana.
-Anseryna, czyli π-metylokarnozyna Nα-(3-aminopropionylo)-π-metylohistydyna), występuje w mięśniach szkieletowych wyŜszych kręgowców, które odznaczają się szybką czynnością skurczową, np. mięśnie kończyn królika lub mięśnie piersiowe ptaków. Anseryny brak w mięśniach człowieka. U niszych kręgowców,np. u ryb kostnoszkieletowych występuje ona w znacznych ilościach, w porównaniuze śladową ilością karnozyny.
- tyreoliberyna- pobudzający czynnik produkowany przez podwzgórze. Tyreoliberyna (piroglutamylohistydyloprolinamid) pobudza uwalnianie tyreotropiny przez przedni płat przysadki.
-glutation-biologiczny układ redoks. W komórkach znajduje się w dużych ilościach, rzędu 5 mM, gdzie występuje w dwóch formach, utlenionej i zredukowanej, stanowiąc bufor hydrosulfidowy. Formy zredukowanej zazwyczaj jest około 500 razy więcej niż utlenionej.
Glutation pełni rolę odtruwającą, ponieważ jest przeciwutleniaczem, który reaguje z nadtlenkiem wodoru i nadtlenkami organicznymi, unieszkodliwiając te uboczne i toksyczne produkty metabolizmu.
-Enkefalina metioninowa i enkefalina leucynowa są pentapeptydami (Tyr-Gly-Gly-Phe-Met[lub Leu]), które wraz z grupą polipeptydów składających się z 20-30 reszt aminokwasowych, zwanych endorfinami (a-, b- i g-), stanowią naturalne peptydy opioidowe, przeciwbólowe, o działaniu podobnym do morfiny, alesilniejsze od niej 18-20-krotnie.
- angiotensyna II (hipertensyna), która powstaje z osoczowego angiotensynogenu pod wpływem reniny wytwarzanej w nerkach, a następnie pod wpływem działania enzymu konwertującego. Skutkiem działania reniny na angiotensynogen jest powstanie dekapeptydu, angiotensyna I, z której ostatecznie powstaje angiotensyna II pod wpływem enzymu konwertującego. Angiotensyna II zwęża naczynia krwionośne i jest najsilniejszym czynnikiem podwyższającym ciśnienie krwi. Pobudza korę nadnerczy do syntezy aldosteronu, który zwiększa resorpcję zwrotną jonów Na+ w nerkach, przeciwdziałając ich utracie wraz z moczem.
-Bradykinina to nonapeptyd, który rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi, zatem działa antagonistycznie do angiotensyny II. Odpowiedzialna jest również za uczucie bólu, który towarzyszy uszkodzeniu (zranieniu) skóry. Bradykinina stanowi typową kininę powstającą ze specjalnych białek, kininogenów, należących do a2-globulin osocza pod wpływem swoistych enzymów proteolitycznych, zwanych kalikreinami.


(…)

….
-wazopresyna i oksytocyna, produkowane w podwzgórzu, a magazynowane w tylnym płacie przysadki mózgowej. Mają prawie identyczną sekwencję aminokwasową, różnią się jedynie dwoma aminokwasami, dlatego hormony te wywołują pewne wspólne efekty biologiczne.
Wazopresyna (hormon antydiuretyczny, ADH) zwiększa wchłanianie zwrotne wody w dystalnych kanalikach nerkowych. Niedobór ADH prowadzi do moczówki prostej.
Penicylina jest produkowana przez pleśń Penicillium, gdzie powstaje z waliny i cysteiny, które tworzą czteroczłonowy pierścień b-laktamowy i pierścień tiazolidynowy. Do pierścienia b-laktamowego przyłączana jest wiązaniem peptydowym zmienna grupa kwasowa (R), która może być różna i przez to różne są rodzaje penicylin, np. w benzylopenicylinie jest nią grupa benzylowa. Penicylina, poprzez reaktywny pierścień…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz