Wychowawcy i instruktorzy harcerscy wzorami osobowymi

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1351
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wychowawcy i instruktorzy harcerscy wzorami osobowymi - strona 1 Wychowawcy i instruktorzy harcerscy wzorami osobowymi - strona 2 Wychowawcy i instruktorzy harcerscy wzorami osobowymi - strona 3

Fragment notatki:


Temat : Wychowawcy i instruktorzy harcerscy wzorami osobowymi. "Prawdziwy autorytet tworzy tylko osobisty przykład, prawdziwość czynów, odpowiedzialność, porządek, konsekwencja.” dh hm. Stefan Mirowski ( instruktor Związku Harcerstwa Polskiego, harcmistrz, porucznik Armii Krajowej w Szarych Szeregach.) Henryk Jordan - żyjący w latach 1842-1907. Lekarz, był także pionierem wychowania fizycznego w Polsce, od 1895 roku profesorem ginekologii i położnictwa UJ. Założył w Krakowie Park Miejski doktora Henryka Jordana. Był to pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie, publiczny ogród gier i zabaw ruchowych oraz ćwiczeń fizycznych dla dzieci i młodzieży. Był także organizatorem rozpoczętego w 1895 roku kursu dwuletniego wychowania fizycznego przy UJ. W 1899 roku wystąpił z inicjatywą wprowadzenia do szkół średnich obowiązkowych lekcji gimnastyki oraz instytucji lekarzy szkolnych.
Motywem jego poczynań było stworzenie dobrych warunków samowychowawczych z biedniejszych warstw społecznych, użycie gier sportowych i ćwiczeń fizycznych w służbie wychowania człowieka. Chodziło o kształcenie charakteru, wychowanie moralne i narodowe. W grach i zabawach największą uwagę skupiał na zasadach lojalności, rycerskości, rzetelności, poświęceniu i uczynności. Młodzież z wielkim zapałem uczestniczyła w zajęciach organizowanych przez Jordana. Tereny gier i zabaw ruchowych na świeżym powietrzu od nazwiska twórcy, nazwano ogrodami jordanowskimi. Witold Pilecki - 1901-1948. Był polskim pedagogiem, działaczem harcerskim i oficerem wojska polskiego. Od 1914r. należał do tajnego skautingu w Wilnie, a w 1916r. założył polski zastęp harcerski w Orle. Ochotniczo wstąpił do wojska, walczył w wojnie polsko-radzieckiej 1920r. jako kawalerzysta. We wrześniu 1940r. jako członek Tajnej Armii Polskiej dołączył do osób zatrzymanych podczas łapanki z zamiarem przedostatnia się do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i zdobycia informacji dotyczących traktowania więźniów przez Niemców oraz zorganizowania obozowej organizacji konspiracyjnej. Po wykonaniu tych zadań zbiegł z obozu, aby złożyć relację w Komendzie Głównej Armii Krajowej. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Służył w 2 Korpusie Polskim we Włoszech, dowodzonym przez gen. Andersa. W 1947r. został aresztowany pod zarzutem pełnienia funkcji szefa wywiadu Andersa. Skazany na śmierć i stracony w 1948r. Dwukrotnie był odznaczony Krzyżem Walecznym, a jego wyprawa do obozu została uznana przez historyków jako jeden z najśmielszych wyczynów żołnierskich II wojny światowej. Józefina Łapicka - komendantka organizacji harcerek pod kryptonimem „Bądź gotów”, a także komendantka Wojennego Pogotowia Harcerek. Florian Marciniak - 1914-1944. Wybitny instruktor harcerski, harcmistrz, pierwszy naczelnik Szarych Szeregów. Wywarł duży wpływ na program wychowawczy i plany działania tajnej organizacji. Wprowadził w "Szarych Szeregach" zasadę "wychowania przez walkę" w ramach programu "Dziś - Jutro - Pojutrze". Został zamordowany w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen w 1944r. 11 listopada 2006r. został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.


(…)

… miedzy innymi do Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych. W czasie II wojny światowej po namowach syna, opuściła kraj i wyjechała do Wielkiej Brytani, gdzie założyła Dom Dziecka Polskiego. Od 1942r. była w zarządzie władz ZHP. Następnie poprzez Caritas dostarczała żywność dzieciom zniszczonej Warszawy. Po wojnie zakładała kolejne domy dla dzieci za granicami Polski, organizowała wycieczki dzieci do Polski…
…), ambasador nadzwyczajny i pełnomocny RP w Republice Iraku i Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej, Komandor Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą. Janusz Korczak - właściwe nazwisko Henryk Goldszmit, żył w latach 1878 - 1942, znany również jako „ Stary Doktor”. Był lekarzem, pisarzem, pedagogiem i działaczem społecznym pochodzenia żydowskiego. Był współpracownikiem m.in. Głosu, Przeglądu społecznego…
… wraz z wychowankami - wywieziony w początkach sierpnia 1942 z getta w wagonie bydlęcym. Dobrowolnie towarzyszył im w drodze na śmierć w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince. Był prekursorem działań na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dziecka. Wprowadził samorządy wychowanków, które miały prawo stawiać przed dziecięcym sądem swoich wychowawców. Domagał się, by uznano, że dziecko…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz