Wpływ zarastania rzeki na przebieg krzywej konsumcyjnej-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1624
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wpływ zarastania rzeki na przebieg krzywej konsumcyjnej-opracowanie - strona 1 Wpływ zarastania rzeki na przebieg krzywej konsumcyjnej-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Wpływ zarastania rzeki na przebieg krzywej konsumcyjnej - rysunek.
-zarastanie koryta jest czynnikiem sezonowym występującym corocznie o określonej porze roku (latem)
-powoduje zmniejszenie powierzchni czynnej przekroju koryta
-zwiększa opory ruchu wody
-wywołuje zmniejszenie prędkości przepływu, a w konsekwencji spiętrzenie stanów wody na odcinku rzeki, której występuje zjawisko
-w okresie zarastania koryta tej samej wartości natężenia Q odpowiada stan wody wyższy niż przy przepływie swobodnym
-wpływ zarastania koryta jest największy latem, w okresie jesiennym rośliny obumierają. Jest on nieznaczny przy przepływach bliskich zera, gdyż małe prędkości powodują małe opory ruchu, gdy stany rosną, wzrastają również opory ruchu powodujące coraz większe spiętrzenie. Trwa to do momentu, w którym opory ruchy stawiane przez rośliny osiągną maksimum, wtedy opory maleją, gdyż napór płynącej wody jest większy od oporu roślin i powoduje ich przyciśniecie do dna i brzegów koryta (stąd krzywa przepływu początkowo będzie rozbieżna od tej gdzie nie mamy do czynienia z zarastaniem koryta, a następnie będzie się do niej zbliżać)
(na czerwono to ta krzywa z oporami wywołanymi przez zarastanie roślinnością koryta)
Zasady sporządzania krzywej sumowania odpływu; zastosowanie krzywej w praktyce inżynierskiej.
Krzywa sumowa odpływu to krzywa, której rzędna każdego punktu wskazuje, jaka sumaryczna ilość wody przepłynęła przez dany przekrój od początku rozpatrywanego okresu (roku hydrologicznego) do czasu określonego odciętą tej krzywej. Rysujemy ją w układach: prostokątnym oraz zredukowanym. Podstawą utworzenia krzywej są codzienne przepływy traktowane jako średnie dobowe. Odpływy dobowe otrzymuje się poprzez pomnożenie wielkości przepływu przez liczbę sekund w dobie. W zależności od wymaganego stopnia dokładności podziałki czasu (dekady, roku) sumujemy w wymaganych przedziałach przepływy dobowe otrzymując rzędne krzywej sumowej. Nanosząc na wykres objętości odpływ zsumowane od początku otrzyma się obraz narastającej krzywej w rozpatrywanym okresie. Gdyby przyrosty odpływu były równomierne wykres sumowania byłby linia prostą, ponieważ przebieg przepływów jest zróżnicowany, wykres jest krzywa stale wznoszącą się z liczbami punktów przegięcia. Łącząc końcowy punkt krzywej sumowej z początkiem układu współrzędnych otrzymujemy prostą sumowa odpływu średniego. Na podstawie tej krzywej możemy obliczyć średni przepływ w danym okresie czy chwilowy.
Własności krzywej sumowej i co można z niej odczytać:
- zawsze rośnie lub, co najwyżej ma przyrost zerowy
- rzędna punktu końcowego wskazuje całkowity odpływ w badanym okresie

(…)

… spełnia zbiornik retencyjny. Pojemność zbiornika retencyjnego można znakomicie określić na krzywej sumowej, tu bowiem widać wyraźnie okresy nadmiarów i niedoborów przepływu w stosunku do wartości średniej z wielolecia. Największa różnica pomiędzy sumarycznym odpływem (niedoborem wody w cieku), a dopływem (nadmiarem wody), występująca w rozpatrywanym okresie, stanowi potrzebną pojemność zbiornika…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz