Wojna obronna - 1939

Nasza ocena:

5
Pobrań: 91
Wyświetleń: 917
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wojna obronna - 1939 - strona 1 Wojna obronna - 1939 - strona 2 Wojna obronna - 1939 - strona 3

Fragment notatki:

WOJNA OBRONNA 1939- AGRESJA NIEMIECKA
W Europie panowała napięta sytuacja. Niemcy swoje żądania pod adresem Polski pierwszy raz wysunęły 28 października 1938. Chcieli oni, aby Polska oddała im Gdańsk, czyli żeby zrezygnowano ze statusu wolnego miasta ( który ustaliła Liga Narodów, a więc ona też musiałaby się zgodzić). Drugie żądanie mówiło, że przez korytarz ma biec eksterytorialna (= na ziemiach polskich, ale Polska nie miałaby do niej prawa) autostrada i linia kolejowa. Stanowiłoby to jedynie przykrywkę do odcięcia Polski od Morza Bałtyckiego. Polska nie przyjęła tych żądań, które zostały ponowione w czasie wizyty Becka w Berlinie. Hitler zobaczył, że Polska nie pójdzie na ustępstwa. 28 kwietnia 1939 zerwał więc pakt o niestosowaniu przemocy. Minister Beck składając sprawozdanie z polityki zagranicznej powiedział, że Polska od Bałtyku odepchnąć się nie da, że pokolenie skrwawione w wojnach zasługuje na pokój, ze pokój ma swoją cenę - wysoką, ale wymierną, a rzeczą bezcenną jest honor. Zresztą zgoda na żądania niemieckie byłaby powolnym zgadzaniem się na śmierć.
Anglia i Francja prowadziły od wiosny 1939 rozmowy moskiewskie, dążąc do tego by zbudować tarczę ochronną - od zachodu Anglia i Francja, od wschodu Związek Radziecki. ZSRR prowadził jednak podwójną grę, prowadząc rozmowy jednocześnie z Anglią i Francją oraz ambasadorem Schulenburgiem. 23/24 sierpnia 1939 zawarto pakt Ribbentrop-Mołotow, do którego dołączony był tajny protokół w którym podzielono Polskę między Sowietów i Niemców wzdłuż linii Pisa- Narew - Wisła - San.
W 1939 Polska dostała zastrzyki finansowe: zaciągnięto wewnątrz kraju 80 milionów pożyczki, a 150 milionów dolarów na rozbudowę armii dostaliśmy od Francji. Pieniądze te jednak pozyskano znacznie za późno. Niemcy za ostatnie 3 lata przed wojną wydały 47 razy więcej na zbrojenie niż Polska. W ramach samego Fall Weiss wystawili 1 milion 850 tysięcy ludzi.
Polska natomiast na wojnę z Niemcami miała 900/950 tysięcy żołnierzy, a w dodatku cały czas myślała o odepchnięciu ewentualnej agresji ze strony wschodniej.
Niemcy posiadali 2 tysiące 800 czołgów, a Polska 700 lekkich tankietek o cienkim pancerzu. Polska posiadała 400 samolotów - dwupłatowców, nadających się bardziej do zwiadów, a Niemcy 2 tysiące typowych maszyn bojowych. Od 17 września 1939 musieliśmy zmagać się także z agresją ze wschodu.
W ramach Fall Weiss Niemcy stworzyły 2 zgrupowania:
- Grupa Armii Północ - w pobliżu granicy z Pomorzem, także na terytorium Prus Wschodnich
- Grupa Armii Południe
Grupa Armii Północ miała uderzyć odcinając Polskę od Pomorza. Jednocześnie Grupa Armii Południe na Śląsku i w Małopolsce szybkim atakiem na prawym brzegu Wisły miała okrążyć siły polskie. Wtedy Grupa Armii Północ miała rozbić polską obronę nad Narwią i połączyć się z Armią Południe.

(…)

Pomorze Gdańskie, tam więc znajdowało się osobne dowództwo, na czele którego stał kontradmirał Józef Unrug. Społeczeństwo polskie czuło widmo zagrożenia. Panował strach, ale i wiara, że silni, zwarci i gotowi obronimy się. Wierzono w wsparcie z Paryża, a waśnie między partiami politycznymi ucichły. Ludzie składali pieniądze na fundusz obrony narodowej. W piątek 1 września 1939 Niemcy bez wypowiedzenia…
… prowokacje. Jedną z nich była prowokacja gliwicka. Gliwice były miastem niemieckim, w którym mieściła się radiostacja. Niemcy wzięli ludzi z więzień - kryminalistów, przebrano ich w mundury polskie i sfingowano atak na radiostacje. Hitler obwieszczał jak to Niemcy muszą bronić się z uwagi na polski atak. 3 września 1939 alianci wypowiedzieli Niemcom wojnę. Nazwana ona została jednak wojną na siedząco bądź…
… niemieckich pojazdów pancernych.
Na styku armii Łódź i armii Kraków istniała 100 km luka. 10 Armia Zmotoryzowana i Pancerna uderzyły, chcąc okrążyć armie Łódź i Kraków, które zastosowały odwrót w głąb kraju. 3 września zajęto Śląsk, ** 5 września Wadowice, a 6 września Kraków.
Władze Polski z Warszawy udały się do Lublina, a następnie do Brześcia Litewskiego nad Bugiem. Niemcy na zajętych terenach stosowali…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz