Wojna na Dalekim wschodzie - kapitulacja Japonii

Nasza ocena:

5
Pobrań: 336
Wyświetleń: 1463
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wojna na Dalekim wschodzie - kapitulacja Japonii - strona 1 Wojna na Dalekim wschodzie - kapitulacja Japonii - strona 2 Wojna na Dalekim wschodzie - kapitulacja Japonii - strona 3

Fragment notatki:

WOJNA NA DALEKIM WSCHODZIE - KAPITULACJA JAPONII
Japonia właściwie do wojny nie włączyła się dopiero w 1944.
Już w latach trzydziestych - dokładnie w 1931 zaatakowała północne Chiny - tereny Mandżurii - Mukden. Następnie Armia Kwantuńska, którą stanowiło ponad milion żołnierzy utworzyła tam cesarstwo Mandżukuo, które było całkowicie zależne od Tokio. W 1931 w Japonii po raz pierwszy zaczęto głosić hasło „Azja dla Azjatów”, co sugerowało, że wszelkie inne wpływy, jak na przykład europejskie, powinny zostać z Azji usunięte. W 1937 Japonia zaatakowała po raz wtóry. Z Mandżurii uderzono na południe. Podbito tereny rdzennie chińskie, łącznie z Pekinem. Wielka Brytania i USA udzielały pomocy Chińczykom - była to pomoc głównie materialna. Chinami rządziła wówczas partia Kuomintang na czele z Czang Kaj-szekiem, chińskim nacjonalistą. W Chinach istniała także Komunistyczna Partia Chin, na czele której stał Mao Zedong. Nie odgrywała ona jednak większej roli. Japończycy rozważali wiele możliwości ataku w Azji. Ostatecznie jednak zwyciężyła koncepcja morska - zgodnie z którą zamierzano opanować obszary wyspowe na Pacyfiku. W związku z tym, następnie planowano także podbój Australii. Japończycy zdobyli również, właściwie „za darmo” obszar Indochin ( obecnie Laos, Kambodża i Wietnam). Stanowiły one wówczas własność Francji, a Japonia wymusiła na Petainie i rządzie państwa Vichy oddanie Indochin pod zarządzanie Japonii. Był to obszar, który mógł stanowić doskonałą bazę wyjściową do uderzenia na Indie Holenderskie ( Jawa, Sumatra, Borneo, Półwysep Malajski), tereny należące do Holandii. Japonia zaczęła przygotowania do wojny. Końcem 1941 Japończycy byli gotowi. Wiedzieli jednak, że by ich atak był skuteczny, muszą zaatakować w kilku miejscach naraz. Tylko w ten sposób mogli rozproszyć posiłki obronne przeciwników. Za uderzeniem Japonii przemawiały następujące fakty:
- Wielka Brytania toczyła wojnę w Afryce, którą zresztą wówczas przegrywała, - Wielka Brytania prowadziła działania na Atlantyku,
- USA mogły lada moment włączyć się w Europie do wojny po stronie brytyjskiej, co odwróciłoby ich uwagę od sytuacji na Pacyfiku.
W dodatku Amerykanie przez cały czas lekceważyły Japonię.
7 grudnia 1941 (niedziela) Japonia uderzyła na amerykańską bazę w Pearl Harbor , znajdującą się w Archipelagu Hawajskim. Była to baza powietrzno- morska. W czasie ataku zginęło 2400 Amerykanów, a 1000 zostało rannych. W porcie Japończycy zatopili 8 amerykańskich pancerników. Polowali głównie na lotniskowce, ale jeszcze przed atakiem japońskim wypłynęły one w morze, co uratowało je przed atakiem.

(…)

… atakowała dalej. Japończycy opanowali Birmę, z jej stolicą - Rangunem, Sumatrę, Jawę, Borneo, Filipiny, Nową Gwineę.
W maju 1942 Japończycy gotowi byli do ataku na Australię. Wtedy wówczas ponieśli pierwszą klęskę - w bitwie na Morzu Koralowym.
W czerwcu 1942 rozegrała się lotniczo- morska bitwa koło Midway. W jej efekcie Japończycy utracili inicjatywę strategiczną. Stracili wówczas 11 okrętów, w tym 5…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz