Wojna na Bałkanach i w Afryce

Nasza ocena:

5
Pobrań: 455
Wyświetleń: 1309
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wojna na Bałkanach i w Afryce - strona 1 Wojna na Bałkanach i w Afryce - strona 2 Wojna na Bałkanach i w Afryce - strona 3

Fragment notatki:

Wojna na Bałkanach i w Afryce Pakt Trzech Sukcesy niemieckie w 1940 roku doprowadziły we wrześniu 1940 r. do podpisania w Berlinie przez Niemcy, Włochy i Japonię paktu trzech . - Wszyscy członkowie zadeklarowali, że będą wspierać się politycznie, gospod arczo i wojskowo. - Postanowiły one, przeto pomagać sobie wzajemnie i współdziałać ze sobą w swoich dążeniach. Jeśli chodzi o Japonię, odpowiednio w Wielkiej Azji Wschodniej, a jeśli chodzi o Niemcy i Włochy - w rejonach europejskich. - P odstawowym cel em było ustanowienie i utrzymanie nowego ładu, który przyczyni się do wzajemnej pomyślności i dobrobytu zainteresowanych narodów. - Trzy rządy pragną objęcia współpracą narody w innych strefach świata, które skłonne są rozwijać swe wysiłki w kierunku analogicznym do Ich własnego, aby urzeczywistnić swój ostateczny ceł - pokój światowy. Wkrótce do tego sojuszu przystąpiły: Węgry, Rumunia, Słowacja i Bułgaria .
Wojna na Bałkanach 28 października 1940 r . faszystowskie Włochy bez porozumienia z Niemcami zaatakowały Grecję z terytorium Albanii. Słaba armia Mussoliniego nie dawała sobie rady z Grekami, którzy w listopadzie zaczęli kontratakować i wypchnęli najeźdźców do Albanii. Zbrojną pomoc Grecji obiecała Wielka Brytania . W tej sytuacji Hitler nie mógł pozwolić sobie na bierność. Kazał opracować plan ataku na Grecję.
Wpierw musiał jednak namówić pozostałe kraje bałkańskie do przystąpienia do państw Osi. 20 Listopada zrobiły to Węgry , następnie Rumunia i Bułgaria . Długo wahał się rząd Jugosławii, ale pod naciskiem nazistów zgodził się 25 marca 1941r . To nie był koniec kłopotów dla Niemców, gdyż już dwa dni później doszło w Jugosławii do zamachu stanu . Nowy rząd od razu wystąpił z sojuszu z Niemcami. Tymczasem do Grecji zaczęło przybywać Brytyjskie wsparcie, a sytuacja Włochów w Albanii pogarszała się. Niemiecka armia zaatakowała Grecję . Brytyjskie siły zostały zmuszone do odwrotu. Uznano, że nie dadzą rady wrogowi i postanowiono ewakuować je na Kretę i do Afryki Północnej . Greckie odziały były za słabe, by same oprzeć się najeźdźcy. Pod naporem armii niemieckiej skapitulowały 23 kwietnia 1940 .
Pod koniec kwietnia Niemcy kontrolowali już całą kontynentalną Grecję. Zagrożenie stanowiła dla nich wyspa Kreta, na której stacjonowały jeszcze oddziały greckie i część ewakuowanych sił brytyjskich. Początkowo naziści chcieli zdobyć wyspę za pomocą desantu z morza. Uniemożliwiała im to jednak potężna flota aliantów. Ostatecznie Hitler zdecydował się na

(…)

…. Wszystkie francuskie kolonie w Afryce przeszły pod kontrolę rządu Francji Vichy. W tej sytuacji Włosi skoncentrowali się na ataku na brytyjskie kolonie
.
13 września 1940 wojska włoskie przekroczyły granicę z Egiptem. Po kilku potyczkach z Brytyjczykami zajęli miasto Sidi Barrani. Nie atakowali jednak dalej i Anglicy mieli czas na przygotowanie się do kontrofensywy. Rozpoczęli ją 8 grudnia. 15 Grudnia odbili już całe stracone terytorium i wkroczyli do Libii. Rozpoczął się pościg za Włochami. W lutym 1941 r. alianci kontrolowali już całą Cyrenajkę.
W tej sytuacji Hitler postanowił wysłać na pomoc Włochom korpus ekspedycyjny nazwany Deutsches Afrika Korps. Dowodził nim Erwin Rommel. Niemieckie jednostki znalazły się w Afryce w lutym 1941 roku i od razu przeszły do działania.
W kwietniu Niemcy i Włosi rozpoczęli oblężenie Tobruku. Zakończyło się ono klęską po przeprowadzeniu przez aliantów operacji Crusader pod koniec 1941 r. Tymczasem bardzo źle powodziło się Włochom w Afryce Środkowowschodniej. Ostatnie ich oddziały skapitulowały w listopadzie 1941 r. W styczniu 1942 r. siły Afrika Korps rozpoczęły kolejną ofensywę, podczas której zdobyli Tobruk i wkroczyli do Egiptu.
1 lipca rozpoczęła się tzw. I Bitwa pod El…
…, spychali aliantów i w końcu zmusili Ich do ewakuacji. Lądowanie na Krecie było największą niemiecką operacją powietrznodesantową podczas II Wojny Światowej.
Wojna w Afryce
Przed rozpoczęciem wojny Włochy kontrolowały Libię w Afryce Północnej oraz Etiopię (podbitą w 1936 r.), Erytreę i część Somalii w Afryce Środkowowschodniej. Resztą Afryki zarządzały głównie Wielka Brytania i Francja. Mussolini chciał…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz