Właściwości techniczne szkła - materiały na kolokwium

Nasza ocena:

3
Pobrań: 224
Wyświetleń: 2009
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Właściwości techniczne szkła - materiały na kolokwium - strona 1 Właściwości techniczne szkła - materiały na kolokwium - strona 2 Właściwości techniczne szkła - materiały na kolokwium - strona 3

Fragment notatki:

Właściwości techniczne szkła.
O wartości technicznej szkła jako materiału budowlanego decydują takie jego właściwości jak: przepuszczalność promieni świetlnych, wysoka wytrzymałość na ściskanie, rozciąganie i zginanie, ale duża łamliwość i kruchość oraz mała w porównaniu z gęstością przewodność cieplna.
gęstość 2,5 - 2,8 g/cm3,
jest materiałem nie nasiąkliwym, współczynniki przewodnictwa cieplnego λ = 1,05 W/mK,
wytrzymałość na ściskanie 5-7 w skali Mosha, 390 MPa, a hartowane do 1180 MPa,
nie odporne na uderzenia,
jest materiałem łamliwym i kruchym,
moduł sprężystości 7300 MPa,
wadą jest mała odporność na nagłe zmiany temperatury,
rozszerzalność cieplna 8,710-7,
właściwości optyczne zależne od grubości i kąta padania światła, szkło płaskie okienne przepuszcza od 65 - 90% promieni widzialnych, odbicie 8%, pochłanianie 2 - 3%, załamanie 1,5%,
jest odporne na wodę, kwasy, zasady, korozję atmosferyczną i biologiczną,
jest dobrym izolatorem elektrycznym.
Wyroby ze szkła.
Szkło płaskie okienne.
Produkuje się maszynowo jako szkło ciągnione o grubości 1,3 - 10 mm w kształcie prostokątów. W zależności od ilości wad rozróżnia się cztery gatunki szkła: S, I, II, III. Szkło powinno być bezbarwne, a ewentualne odcienie powinno wykazywać w przekrojach. Przepuszczalność światła w zależności od grubości od 88 - 77%. Dopuszczalna wypukłość 0,3%. Szkło okienne stosowane jest w ogrodnictwie do szklenia cieplarni okien inspektowych. Szkło takie powinno łatwo dzielić się wzdłuż równomiernej rysy, bez odprysków i pęknięć.
Szkło płaskie walcowane gładkie i wzorzyste,
Produkuje się w postaci tafli prostokątnych o grubościach od 3,5 do 10 mm. W zależności od wykonania powierzchni na gładkie i wzorzyste, bezbarwne i barwne. Dopuszczalna wypukłość 0,3%. Szkło płaskie zbrojone,
Jest wzmocnione siatką z drutu o średnicy 0,5 mm, oczkach kwadratowych lub sześciokątnych. Siatkę zatapia się równolegle do powierzchni szkła na głębokość nie mniejszą niż 1,5 mm. Przepuszczalność światła powinna wynosić 65%. Powierzchnia szkła zbrojonego może być gładka lub wzorzysta. Zatopienie siatki drucianej nie tylko wzmacnia szkło, ale także w razie stłuczenia tafli szklanej zapobiega rozpryskiwaniu się odłamków szklanych, co mogłoby zagrażać otoczeniu. Jest szczególnie polecane do szklenia budowli ogrodowych, ścianek balkonowych itp.
Szkło pochłaniające promienie podczerwone - Antisol.
Przenikalność promienie świetlnych 75%, a promieni cieplnych 30%. Stosowane jest w miejscach bardzo nasłonecznionych. Przy szkleniu okien takimi szybami należy używać kitów gęsto plastycznych. Jedna powierzchnia takiej szyby jest pokryta metalem lub półprzewodnikami.

(…)

… cieplnych 30%. Stosowane jest w miejscach bardzo nasłonecznionych. Przy szkleniu okien takimi szybami należy używać kitów gęsto plastycznych. Jedna powierzchnia takiej szyby jest pokryta metalem lub półprzewodnikami.
Szkło barwione nieprzejrzyste - Marblit.
Jest to szkło płaskie walcowane, barwione w masie. Przeznaczone na okładziny. Jedna powierzchnia tafli - zewnętrzna jest gładka nie polerowana, druga…
… marblitowe stosuje się na okładziny murków, ścianek itp.
Szkło płaskie emaliowane.
Zwane również Vitrokolorem, otrzymuje się również przez pokrycie warstwą kolorowej emalii ceramicznej tafli szkła płaskiego lub wzorzystego hartowanego. Kolory emalii mogą być różne: żółty, niebieski, czerwony, pomarańczowy. Wymiary tafli wynoszą 30 x 30 - 240 x 150 cm, grubość 5- 8 mm. Szkło emaliowane stosuje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz