Władza w organizacjI

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 651
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Władza w organizacjI - strona 1 Władza w organizacjI - strona 2 Władza w organizacjI - strona 3

Fragment notatki:

Władza w organizacji - 1. Władza- jest definiowana jako faktyczna możliwość wywierania wpływu . O osobach, które posiadały faktyczną możność powodowania, aby inni zachowywali się zgodnie z ich zamiarem mówimy, iż posiadają władzę. Możliwość rzeczywistego wywarcia wpływu
np. ustalenie wysokości zatrudnienia. (Ingeruj ale nie interweniuj.)
2. Władza kierownictwa- opiera się na bezpośrednim kontrolowaniu rzeczy i wartości, które inni cenią, albo na dysponowaniu środkami ( np. uzdolnieniami, uprawnieniami, koncesjami i środkami produkcji), które umożliwiają osiągnięcie tych rzeczy i wartości. Zgodzić się więc trzeba zatem, ze stwierdzeniem L. Kolarskiej, że „władza stanowi cechę pewniej relacji między ludźmi, a nie atrybuty danego człowieka. Atrybuty te bowiem mogą stać się źródłem władzy tylko w ściśle określonych warunkach.
3. Wymiary władzy w organizacji: Władza w organizacji działa zespołowego może być opisana w 3 wymiarach: WAGA władzy to poziom prawdopodobieństwa, że B zachowa się w sposób pożądany przez A. Inaczej mówiąc, jest to poziom zdeterminowania zachowań B przez sprawującego władzę A. ZASIĘG władzy to liczba jednostek B-osób lub zbiorowości , których zachowanie zostało zdeterminowane przez A. ZAKRES władzy to liczba tych zachowań B, które zostały zdeterminowane przez A.
4. Wielkość (wymiar ) władzy posiadanej przez osobę A nad osobą B jest: tym większa, im większe znaczenie dla B mają cele, których osiągnięcie jest kontrolowane przez A
tym mniejsza, im B ma więcej alternatywnych sposobów osiągnięcia celów niekontrolowanych przez A,
władza A jest tym większa, im bardziej skuteczna jest kontrola A nad dostępem o zasobów i środków działania niezbędnych B do osiągnięcia celów
władza jest tym mniejsza, im bardziej jednoznaczne i mniej podatne na uznaniowość są reguły, procedury i instrukcje udostępniania środków działania niezbędnych B do osiągnięcia celów. np. premia uznaniowa i premia regulaminowa.
inaczej określając to samo to:
Wprost proporcjonalna do znaczenia dla osoby B celów których osiągnięcie jest kontrolowane przez osobę A
Odwrotnie proporcjonalna do alternatywnych ( niekontrolowanych przez A) sposobów osiągnięcia celów przez osobę B,
Wprost proporcjonalna do skuteczności kontroli osoby A nad dostępem do zasobów i środków działania niezbędnych osobie B do zrealizowania jej celów ( nie istnieją alternatywne źródła dostępu do zasobów i środków działania ),
Odwrotnie proporcjonalna do poziomu zdeterminowania zakresu i sposobu udostępnienia przez osobę A zasobów i środków działania niezbędnych do osiągnięcia celu przez osobę B ( zdeterminowanie przez regulaminy, procedury, instrukcje).


(…)

… się z przywódcą i która dyktuje grupie nowe normy i wartości.
(w sytuacji kryzysowej oparta na zagrozeniu, ryzyku)
koniec -> dodatkowo wykład z lat poprzednich na dole
W zasadzie charyzma nie jest odporna na niepowodzenie i rutynę. Nawet wtedy, kiedy charyzmatyczny przywódca osiągnął już wszystkie swoje wielkie cele i umocnił swoją władzę, ryzyko utraty charyzmy jest duże.
Oto jedna z przyczyn dla których umocniony w swojej władzy przywódca stoi przez koniecznością wyznaczania nowych celów, kreowanie nowych wrogów, utrzymanie, jak długo tylko można, wyjątkowości sytuacji, w której działa.
Charyzmatyczny przywódca, którego spotykają powtarzające się niepowodzenia, prawie automatycznie staje się kozłem ofiarnym. W uczuciach ludzi zaczynają pojawiać się stłumione dotąd uczucia złości i wrogości.
10…
…, ponieważ są przekonane, iż jest ona reprezentantem ich interesów danej organizacji.)
8. Charyzma- pochodzi z greki i oznacza łaskę. Pierwotnie chodziło o dary łaskawych bogów udzielane pojedynczym wyznawcom dla dobra całej społeczności.
Rodzi się sytuacja kryzysu. Najlepszą definicją pozostaje ta stworzona przez Maxa Webera. Charyzma oznacza posiadanie przez jakąś osobę niezwykłych sił, niedostępnych zwykłym osobom. Wg…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz