Władza-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1036
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Władza-opracowanie - strona 1 Władza-opracowanie - strona 2 Władza-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Władza Władza (Magee, Galinsky) - asymetryczna kontrola nad cenionymi zasobami w relacjach społecznych. [istotą władzy jest kontrola zasobów np. materialna, uznanie, kontrola, opieka, informacja, seks. Musi być ceniona i asymetryczna. Istnieje tylko w relacjach społecznych - co najmniej 2 osoby]
Wpływ społeczny- zmienianie zachowań, myśli i uczuć innych osób [co innego niż władza i co innego niż przymus]
Pojęciem zbliżonym do władzy jest status - oba są podstawą hierarchii społecznej (władza jest własnością jednostki, a status tego co inni myślą o jednostce)
5 podstaw władzy (French. Raven):
Przymus - zdolność do wywołania niepożądanych przez podwładnych stanów rzeczy lub pozbawienie ich stanów posiadanych, mierzona przekonaniami podwładnych, że przełożony jest w stanie utrudnić im pracę itp.
Nagradzanie - zdolność do wywołania stanów pożądanych przez podwładnych lub uwolnienie ich od stanów niepożądanych, mierzona przekonaniami podwładnych że przełożony jest w stanie wpłynąć na wysokość ich zarobków.
Prawomocność - zdolność do wywołania u podwładnych poczucia obligacji i odpowiedzialności
Fachowość - zdolność do wywołania u podwładnych przekonanie, że przełożony jest ekspertem, wie lepiej
Akceptowanie - zdolność do wywołania u podwładnych poczucia, że są akceptowani
Władza jest nie tylko zdobywana przez jednostkę, lecz także przyznawana przez innych.
Co powoduje, że przywódcą jest akurat ta osoba? - pozycję mają osoby o szczególnych cechach (teoria wielkiego człowieka, Urodzeni przywódcy) - osoby zachowujące się w pewien potrzebny grupie sposób (teoria behawioralna)
Wielka 5: ekstrawersja, neurotyzm, ugodowość, sumienność, otwartość na doświadczenia.
System dążenia - reguluje zachowanie dotyczące nagród i pozytywnych możliwości i wiąże się z ogólnym wzrostem wrażliwości na bodźce pozytywne (aktywność u osób obdarzonych władzą).
System hamowania/unikania - reguluje zachowanie związane z zagrożeniami i karami. Wiąże się ze wzrostem czynności i wrażliwości na bodźce negatywne (aktywny u osób poddanych władzy)
Osoby u władzy są bardziej skłonne do stereotypów: -stereotypizacja bez namysłu - automatyczne pomijanie informacji sprzecznych ze stereotypami -stereotypizacja z rozmysłem - celowe zwracanie uwagi na informacje zgodne ze stereotypem
Władza nasila skłonności do działania.
Rozhamowanie norm społecznych - im więcej władzy ma jednostka, tym bardziej skłonna jest postępowość w taki sposób, jakby normy jej nie dotyczyły
Władcy są mniej skłonni do empatii. Uprzedmiotowienie - traktowanie innych ludzi jak pozbawionych autonomii narzędzi służących do osiągania celów.

(…)

… transformacyjne- pożądany w czasach zmiany. Lider pomaga podwładnym zrozumieć sens zmian.
Teoria reaktancji (oporu psychicznego) to nieprzyjemne napięcie emocjonalne - Brehm. 3 twierdzenia: 1. Odebranie człowiekowi swobody wyboru działania, myślenia lub odczuwania bądź samo zagrożenie takim odebraniem powoduje stan reaktancji. 2. Reaktancja jest tym większa: a) im ważniejsza jest zablokowana możliwość działania…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz