Walory turystyczne powiatu trzebnickiego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 2282
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Walory turystyczne powiatu trzebnickiego - strona 1 Walory turystyczne powiatu trzebnickiego - strona 2 Walory turystyczne powiatu trzebnickiego - strona 3

Fragment notatki:


Karolina Ciećka
Krzysztof Dembski
Edyta Janik
Dawid Lebok
Walory turystyczne powiatu trzebnickiego Informacje ogólne Powiat trzebnicki znajduje się południowo-zachodniej części Polski, a północnej części województwa dolnośląskiego. Stolicą powiatu jest miasto Trzebnica. Powierzchnia tegoż powiatu wynosi 1025,25 km 2 . Powiat trzebnicki zamieszkuje 79 482 osób. Starostą powiatu jest Robert Adach. W skład powiatu trzebnickiego wchodzą cztery gminy miejsko - wiejskie: Trzebnica, Prusice, Żmigród i Oborniki Śląskie i dwie gminy wiejskie: Zawonia i Wisznia Mała.
Gmina Trzebnica jest największą gminą w powiecie. Zajmuje jej środkową część. Stolicą gminy jest miasto Trzebnica, które prawa miejskie uzyskała w 1253 r. Gmina zajmuje powierzchnię 200,19 km² i liczy 22 185 mieszkańców. Burmistrzem gminy jest Marek Długozima i liczy ona 40 sołectw. Kolejną gminą miejsko - wiejską jest gmina Żmigród. Gmina Żmigród zajmuje północną część powiatu. Burmistrzem gminy jest Robert Lewandowski. Gmina Żmigród liczy 30 sołectw. Z kolei gmina Oborniki Śląskie zajmuje południowo-zachodnią część powiatu i liczy 20 sołectw. Zajmuje ona obszar 153,75 km² i liczy 18   514 mieszkańców. Gmina Prusice zajmuje powierzchnię 158,02 km² i stanowi zachodnią część powiatu trzebnickiego. Burmistrzem gminy jest Igor Bandorowicz. Gmina Prusice liczy 27 sołectw. Gmina Zawonia zajmuje powierzchnię 118,12 km 2 i liczy 5423 mieszkańców. Wójtem gminy liczącej 21 sołectw jest Andrzej Maksymilian Faraniec. Kolejną gminą wiejską jest Wisznia Mała zajmująca powierzchnię 103,33 km 2 . Gmina liczy 7869 mieszkańców, a jej wójtem jest Jakub Bronowicki.
Walory przyrodnicze Powiat Trzebnicki leży na obszarach zróżnicowanych i względnie silnie urozmaiconych pod względem pionowego ukształtowania terenu. Sama Trzebnica leży na północnym stoku Wału Trzebnickiego. Na wał ten składa się pas wzniesień morenowych, ciągnących się od Ostrzeszowa na wschodzie aż po Nysę Łużycką na zachodzie. Środkowa część tego pasa garbów - niekiedy dość stromych - nosi nazwę Wzgórz Trzebnickich. Zalegają one od okolic Sycowa na wschodzie po dolinę Odry w rejonie Ścinawy. Ich najwyższe kulminacje w otoczeniu Trzebnicy osiągają 257m n.p.m. Tereny znajdujące się na południe od Wzgórz Trzebnickich należą do Niziny Śląskiej, natomiast obszary usytuowane na północ od nich - do Niziny Południowo - Wielkopolskiej. Te ostatnie dochodzą do szerokiej, płaskiej doliny Baryczy.
Cały region trzebnicki należy do dorzecza Odry. Jednak biegnący przez jego środek Wał Trzebnicki dzieli go między zlewnie dwóch prawobrzeżnych dopływów środkowego biegu tej rzeki: Widawę po stronie południowej oraz Barycz po stronie północnej. Ta druga rzeka płynie przez wschodnią część Pradoliny Barycko - Głogowskiej. Do ważniejszych rzek  należy zaliczyć także Orlę, płynącą w północnej części powiatu oraz Sąsiecznicę, która jest lewobrzeżnym dopływem Baryczy i uchodzi do niej na wysokości Żmigrodu.


(…)

… sanktuarium na Śląsku i jedną z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich oraz miejscem uświęconym kultem św. Jadwigi.  Trójnawowa bazylika ma 80 m długości i 23 m szerokości. Nawa główna składa się z czterech przęseł kwadratowych nakrytych sklepieniami krzyżowymi. Z pierwotnej późnoromańskiej budowli (początek XIII w.) zachowały się zręby murów, dwa portale -dawidowy i  adoracji NMP) oraz krypta św…
… Grota Matki Boskiej z Lourdes. Została ona wzniesiona z brył rudy darniowej w 1926 roku. Przestrzeń pomiędzy Kościółkiem Leśnym, pustelnią i grotą wypełniał do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku niewielki cmentarz niemiecki.
Kościół filialny p.w. św. Józefa Oblubieńca w Złotowie Został wpisany do rejestru zabytków decyzja nr 1041 z dnia 23.01.1964 roku jako zabytek architektury sakralnej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz