Użyteczność systemów interakcyjnych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1295
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Użyteczność systemów interakcyjnych - strona 1 Użyteczność systemów interakcyjnych - strona 2 Użyteczność systemów interakcyjnych - strona 3

Fragment notatki:


Użyteczność systemów interakcyjnych. Podstawowe pojęcia. Normy ISO 9241 i ISO 9126 Oskar Szabla Jakub Dziurdziewicz System interakcyjny lub inaczej bezpośredni to system umożliwiający użytkownikowi bezpośredni dialog z systemem
ISO 9241:11 wyjaśnia korzyści płynące z pomiarów użyteczności, podkreśla ona że użyteczność zależy od sposobu użycia oraz osiągany poziom użyteczności jest zależny od okoliczności w jakich produkt jest używany. Do okoliczności i sposobu użycia możemy zaliczyć : użytkownika, oprogramowanie, sprzęt, wykonywane zadanie oraz czynniki psychiczne i społeczne mogące wpłynąć na użyteczność produktu w systemie pracy.
Użyteczność (ang. usability) wg normy ISO 9241-11
.stopień, w jakim produkt może zostać użyty przez określonego
użytkownika do osiągnięcia określonego celu w sposób skuteczny,
wydajny i satysfakcjonujący w określonym kontekście użycia.
1.Zasięg ISO 9241:11 definiuje użyteczność i wyjaśnia jak interpretować informacje które są niezbędne do określenia i oceny użyteczności miejsc pracy wyposażonych w wyświetlacze wizualne, przekładających się na wydajność i zadowolenie.
Informacje zawarte w ISO 9241:11 mogą zostać użyte do zaopatrywania, projektowania, oceniania. Norma ta zawiera zagadnienia wyjaśniające jak użyteczność produktów może być określona i oceniona.
ISO 9241:11 wyjaśnia także jak miary wydajności i zadowolenia pracownika mogą zostać użyte do pomiaru jak każdy inny element sytemu pracy wpływa na działania całego systemu.
ISO 9241:11 odnosi się do pracy biurowej przy użyciu wyświetlaczy wizualnych. ISO 9241:11 skupione jest na użyteczności i nie zapewnia pełnego wyjaśnienia zagadnień związanych z ergonomicznym projektowaniem. Jednakże, projektowania dla użyteczności przyczyni się pozytywnie do zagadnień związanych z ergonomią takich jak bezpieczeństwo, ludzkie zdrowie, wydajność.
2. Pojęcia: Użyteczność - stopień w jakim produkt może zostać użyty przez określonego użytkownika do osiągnięcia określonego celu w sposób skuteczny, wydajny, satysfakcjonujący w określonym kontekście użycia
Skuteczność to dokładność i kompletność z jaką użytkownicy osiągają określone cele
Wydajność to stosunek zużytych środków do dokładności i kompletności osiągania zamierzonego celu Satysfakcja to swoboda oraz pozytywne nastawienie do użytkowania produktu
Kontekst użycia to użytkownicy zadania, środowisko (sprzęt, materiały, oprogramowanie) oraz psychiczne i społeczne czynniki użycia produktu


(…)

… „Inżynieria oprogramowania - Jakość produktu” miała się ona składać z 4 części
Model Jakości
Miary Zewnętrzne - sprawdzanie jak zachowuje się program w czasie działania
Miary Wewnętrzne - czyli statyczne pomiary kodu źródłowego
Miary jakości użytkowej - ocena użytkownika Cześć pierwsza (Model Jakości ) została opublikowana w 2001 roku i jest obecnie obowiązująca normą ISO/EIC 9126-1 Aktualna norma ISO…
… wytwórcze stosowane przy tworzeniu oprogramowania .
Gdy program posiada już (specyfikacje , projekt i kod źródłowy) możemy zacząć ocenie jakości używając miar wewnętrznych .
Użycie miar wewnętrznych pozwala nam przewidzieć występowanie wartości miar zewnętrznych .Dzięki czemu będzie można określić zachowanie produktu w jego otoczeniu . Do oceny końcowego efektu z punktu użytkownika służą miary jakości…
… które powinniśmy opisać powinny zawierać cechy szerokiego środowiska technicznego (np. sieć lokalna), środowiska fizycznego (np. elementy wyposażenia miejsca pracy, umeblowanie), środowiska otoczenia (temperatura, wilgotność) a także środowisko społeczne i kulturalne (np. struktura organizacji).
Miary użyteczności
Wybór miar - konieczne jest wzięcie pod uwagę chociaż 1 miary dla skuteczności, wydajności…
… , natomiast przez człowieka szukającego edytora tekstu program ten będzie kiepskim edytorem . Przez właśnie takie zachowanie ocena jakości oprogramowania jest bardzo trudna . Podjęte jednak zostały próby stworzenia modelu jakości technicznej , który to wyszczególniał by najważniejsze czynniki jakości oprogramowania ,nie kierowane subiektywnym spojrzeniem poszczególnych użytkowników . Taki model składał się atrybutów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz