Uzbrojenie sieci i przewodów wodociągowych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 1799
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Uzbrojenie sieci i przewodów wodociągowych-opracowanie - strona 1 Uzbrojenie sieci i przewodów wodociągowych-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Uzbrojenie sieci i przewodów wodociągowych:
Uzbrojenie, czyli armatura sieci wodociągowej pozwala na korzystanie z niej zgodnie z przeznaczeniem, na jej właściwą obsługę, kontrolę i eksploatację. Schemat uzbrojenia przedstawiono na arkuszu nr 3. W skład uzbrojenia wchodzą: zasuwy, hydranty przeciwpożarowe, zawory odpowietrzające.
Uzbrojenie regulujące przepływy:
zasuwy - służą do zamykania przepływu wody przez rurociąg. W obiektach zastosowano zasuwy kołnierzowe, a na przewodach w ziemi zasuwy kielichowe. Zasuwy podziemne posiadają obudowę chroniącą trzpień i skrzynkę uliczną umożliwiającą dostęp do trzpienia. Powinny być one ze względów pożarowych rozmieszczone tak, aby dla wyłączenia odcinka nie trzeba było zamykać więcej niż 5 zasuw oraz żeby na wyłączonym odcinku nie było więcej niż 4 hydranty. Rozmieszczenie zasuw węzłowych powinno odpowiadać następującym warunkom:
przewód rozdzielczy powinien być oddzielony zasuwą od przewodu magistralnego,
przewód o mniejszej średnicy powinien być oddzielony zasuwą od przewodu o średnicy większej,
w razie awarii danego odcinka zasilanie wodą sąsiednich przewodów rozdzielczych powinno być zapewnione przez właściwe umieszczenie zasuw, zgodnie z kierunkiem zasadniczego przepływu wody.
Zasuwy na odcinku rozmieszczone są w odległościach nie dłuższych niż 400 m, dostosowując ich położenie do rozmieszczenia hydrantów. Zasuwy na przewodach magistralnych rozmieszcza się w odległościach 500-700 m. Na przewodach tranzytowych w miarę potrzeby do 5000 m.
klapy zwrotne (zawory zwrotne klapowe)- służą do przepuszczania wody, samoczynnie zamykające się przy przepływie odwrotnym. Umieszczone zostały w armaturze zbiornika zapasowo-wyrównawczego w celu regulacji przepływu i wymiany wody.
zawory odwadniające (spusty)- umożliwiają w razie potrzeby opróżnienie rurociągu z wody. Umieszcza się je w najniższych punktach sieci, jak również powyżej zasuwy, założonej na przewodzie opadającym. Każdy odcinek przewodu magistralnego lub tranzytowego powinien być zaopatrzony w punkcie najniższym w odwodnienie.
Uzbrojenie czerpalne:
hydranty pożarowe - służą do czerpania wody w przypadku pożaru, ale mogą być wykorzystywane do innych celów (budowlanych, spłukiwania ulic, itd.). Przez hydranty umieszczone w najwyższych punktach sieć można odpowietrzyć, a przez umieszczone w najniższych punktach sieć można odwodnić lub wypłukać. Rozmieszczenie: wzdłuż ulic i dróg oraz na skrzyżowaniach lub możliwie blisko skrzyżowań, odległość hydrantu od budynku powinna wynosić co najmniej 5,0 m. Odległość hydrantu od ulicy lub drogi nie może być większa niż 2,0 m, natomiast odległość między hydrantami nie może być większa niż 100 m w miastach oraz 150 m w wiejskich jednostkach osadniczych (na terenach zabudowanych).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz