Ustawowe źródła prawa pracy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 357
Wyświetleń: 2240
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ustawowe źródła prawa pracy - strona 1 Ustawowe źródła prawa pracy - strona 2 Ustawowe źródła prawa pracy - strona 3

Fragment notatki:

Ustawowe źródła prawa pracy(pozakodeksowe) Kodeks cywilny - subsydiarne źródło prawa pracy(często na egzaminie) Prawo pracy wyrosło z prawa cywilnego, początkowo istniał podział w regulacji, na poszczególne dziedziny: okres międzywojenny: prawo pracy - rozporządzenie w sprawie pracowników umysłowych i fizycznych
kodeks zobowiązań - cały rozdział o umowie o pracę po 2 wojnie regulacja szczegółowa prawa pracy, ale i tak stosujemy kodeks zobowiązań i zasady ogólne prawa cywilnego
1964 - zmieniono k.c. i wykreślono przepisy dotyczące prawa pracy, ale zachowano w mocy dla stosunków pracy kodeks zobowiązań i przepisy ogólne prawa cywilnego, przepisy te powinno stosować się odpowiednio po uchwaleniu kodeksu pracy art. 300 k.p. - do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy k.c. jeśli nie są sprzeczne z prawem pracy. Główny argument, który przemawia za tym, że kodeks cywilny jest subsydiarnym źródłem pracy Art. 300. k.p.
W sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.
Do jakich stosunków stosujemy przepisy kodeksu cywilnego? tylko indywidualne stosunki pracy z pominięciem innych regulacji podstawa zatrudnienia także ma wpływ (wątpliwe jest stosowanie k.c. do stosunków pracy z mianowania, bo jest tam bardzo duża zależność z prawem administracyjnym - niemniej jednak nie ma przeciwwskazań normatywnych żeby stosować k.c. do stosunków z mianowania, natomiast w związku z odrębną regulacją mianowania k.c. będzie stosowany rzadko, ale nie da się tego wykluczyć). czy k.c. stosujemy przed analogią legis do innych przepisów prawa pracy, czy dopiero po? Czy najpierw badamy inne przepisy prawa pracy pod kątem podłoża do stosowania przez analogię, a później k.c. czy odwrotnie? pierwsze stanowisko wskazuje na pierwszeństwo analogi legis (Góral twierdzi, że to pierwsze - bo uwzględnia samodzielność prawa pracy , jest odrębne od prawa cywilnego, w efekcie rozwiązań trzeba szukać na gruncie prawa pracy, a także podobne unormowania z tej samej dyscypliny na tych samych zasadach będą bardziej odpowiednie niż regulacje z k.c.)
drugie stanowisko wskazuje na pierwszeństwo k.c.
art. 300 odnosi się jedynie do kodeksu cywilnego, a nie całego prawa cywilnego , a więc tylko odpowiednie przepisy z kodeksu. Analiza - [art. 300 k.p.] 3 wymogi związane ze stosowaniem kodeksu cywilnego do zakresu prawa pracy
W prawie pracy musi występować luka Takich spraw w regulacji prawa pracy jest stosunkowo dużo, ustawodawca uznał, że nie trzeba pewnych sytuacji regulować, bo są one regulowane przez inne dziedziny prawa np. k.c.


(…)

… terminów ogólne zasady wykonywania zobowiązań
odsetki
granice naprawienia szkody
umowy przedwstępne bezpodstawne wzbogacenie się
przepisy o ciężarze dowodu
Częściowa regulacja:
odpowiedzialność odszkodowawcza pracowników
Kodeks cywilny należy stosować odpowiednio
Odpowiednie stosowanie polega na tym, że przepis ustanowiony dla regulowania jednych stosunków społecznych stosujemy do innych stosunków…
… z prawem pracy - np. umowa przedwstępna - przy skutku mocnym umowy przedwstępnej pracodawca nie może żądać zawarcia umowy o pracę, bo byłoby to niezgodne ze swobodą zawierania stosunku pracy. niektóre przepisy nie są do pogodzenia z prawem pracy i muszą być pominięte - przepis o formie ad probationem nie jest możliwy do stosowania w prawie pracy(ze względu na zasadę prawdy materialnej - każdy dowód…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz