UE A PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE

Nasza ocena:

5
Pobrań: 329
Wyświetleń: 1652
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
UE A PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE - strona 1 UE A PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE - strona 2 UE A PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE - strona 3

Fragment notatki:

UE A PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE
III.1. KOMPETENCJE I ICH PODZIAŁ
transfer kompetencji jest podstawową zasadą pr.europ.
art. 5. TUE - zasada kompetencji powierzonych (atrybucyjnych)
Artykuł 5.
1. Granice kompetencji Unii wyznacza zasada przyznania. Wykonywanie tych kompetencji podlega zasadom pomocniczości i proporcjonalności. 2. Zgodnie z ZASADĄ PRZYZNANIA Unia działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej przez Państwa Członkowskie w Traktatach do osiągnięcia określonych w nich celów. Wszelkie kompetencje nieprzyznane Unii w Traktatach należą do Państw Członkowskich. 3. Zgodnie z ZASADĄ POMOCNICZOŚCI, w dziedzinach, które nie należą do jej wyłącznej kompetencji, Unia podejmuje działania tylko wówczas i tylko w takim zakresie, w jakim cele zamierzonego działania nie mogą zostać osiągnięte w sposób wystarczający przez Państwa Członkowskie, zarówno na poziomie centralnym, jak i regionalnym oraz lokalnym, i jeśli ze względu na rozmiary lub skutki proponowanego działania możliwe jest lepsze ich osiągnięcie na poziomie Unii. Instytucje Unii stosują zasadę pomocniczości zgodnie z Protokołem w sprawie stosowania zasad pomocniczości i proporcjonalności. Parlamenty narodowe czuwają nad przestrzeganiem zasady pomocniczości zgodnie z procedurą przewidzianą w tym protokole. 4. Zgodnie z ZASADĄ PROPORCJONALNOŚCI zakres i forma działania Unii nie wykraczają poza to, co jest konieczne do osiągnięcia celów Traktatów. Instytucje Unii stosują zasadę proporcjonalności zgodnie z Protokołem w sprawie stosowania zasad pomocniczości i proporcjonalności. zasada strategiczna, bardzo istotna w relacjach między UE a pań.czł., pierwotnie w przepisach tr. brak było wyraźnej normy: do początku lat 90. NIE BYŁO wyraźnego rozgraniczenia kompetencji, wynikały one z traktatów albo z orzecznictwa; jedynym przepisem dotyczącym poniekąd takiego rozgraniczenia był art. 4. TWE, dotyczący instytucji
kompetencje nieprzyznane przez traktaty działały pomocniczo
sprecyzowanie i objaśnienie - TL
podział kompetencji dotyczy tak relacji wewnętrznych, jak i zewnętrznych
obowiązuje zasada, że kompetencje nieprzyznane UE przypadają państwom członkowskim (art. 5.2., zdanie drugie, TUE)
metody typologii kompetencji:


(…)

…, zgodnie z artykułem 70 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, oraz włączając się w polityczną kontrolę Europolu i ocenę działalności Eurojustu, zgodnie z artykułami 88 i 85 tego Traktatu; d) uczestnicząc w procedurach zmiany Traktatów, zgodnie z artykułem 48 niniejszego Traktatu; e) otrzymując informacje na temat wniosków o przystąpienie do Unii, zgodnie z artykułem 49 niniejszego Traktatu; f…
… w artykule 40 akapit drugi Traktatu o Unii Europejskiej.
możliwość podejmowania decyzji przez UE bez wyraźnej podstawy prawnej (procedura mająca na celu możliwość przekazania UE kompetencji, których nie posiada)
warunki: I) powiadomienie o zamiarze podjęcia takiej decyzji parlamentów narodowych (a one kontrolują, czy faktycznie można przekazać te kompetencje UE ALE WYŁĄCZENIE spod tej regulacji wspólnej…
…. Jeżeli przepisy te są przyjmowane przez Radę zgodnie ze specjalną procedurą ustawodawczą, stanowi ona również jednomyślnie na wniosek Komisji i po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego. 2. W ramach procedury kontroli stosowania zasady pomocniczości określonej w artykule 5 ustęp 3 Traktatu o Unii Europejskiej Komisja zwraca uwagę parlamentów narodowych na wnioski, których podstawą jest niniejszy artykuł. 3…
… na skuteczny i systematyczny jej rozwój.
EUROPOL - Europejski Urząd Policji, odpowiedzialny za wywiad kryminalny w Europie, powołany w '92 r., z siedzibą w Hadze;
EUROJUST - Zespół ds. Współpracy Sądowej w UE, ustanowiony w 2002 r. w celu usprawnienia współpracy organów sądowych pań.czł.w zakresie dochodzeń i ścigania przest.międzynar. i zorganizowanej; siedzibą Haga;

…. Jeżeli przepisy te są przyjmowane przez Radę zgodnie ze specjalną procedurą ustawodawczą, stanowi ona również jednomyślnie na wniosek Komisji i po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego. 2. W ramach procedury kontroli stosowania zasady pomocniczości określonej w artykule 5 ustęp 3 Traktatu o Unii Europejskiej Komisja zwraca uwagę parlamentów narodowych na wnioski, których podstawą jest niniejszy artykuł. 3…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz