Tworzenie, omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 728
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Tworzenie, omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Tworzenie (gromadzenie) kapitału własnego i obcego oraz kształtowanie jego struktury Kapitał własny przedsiębiorstwa tworzy się z wkładów właściciela, wspólników, z opłat udziałowców lub akcjonariuszy, którzy kupują udziały lub akcje przedsiębiorstwa. Kapitał własny przedsiębiorstwa składa się z kapitału zakładowego i kapitału rezerwowego. Kapitał obcy jest dodatkowym źródłem finansowania działalności i rozwoju przedsiębiorstwa. Jego źródłem są długoterminowe pożyczki bankowe oraz krótkoterminowe zobowiązania wobec dostawców i budżetu.
Kapitał zakładowy przedsiębiorstwa w zależności od jego formy prawno-organizacyjnej różni się i ma różne nazwy: w przedsiębiorstwie państwowym jest to fundusz założycielski, fundusz przedsiębiorstwa; w spółdzielni jest to fundusz udziałowy członków; w przedsiębiorstwie jednoosobowej własności indywidualnej jest to kapitał właściciela; w spółce z o.o. jest to kapitał udziałowy; w spółce akcyjnej jest to kapitał akcyjny; Kapitał zakładowy jest kapitałem o charakterze długoterminowym, do pewnego stopnia statycznym, musi stale występować by istniało przedsiębiorstwo.
W przedsiębiorstwie każdej formy prawno-organizacyjnej występuje także kapitał rezerwowy - są to rezerwy kapitałowe przedsiębiorstwa oraz jego czysty zysk tzn. po opodatkowaniu. jest to kapitał rozporządzalny i dyspozycyjny.
Kapitał własny przedsiębiorstwa jest stabilną podstawą finansowania działalności przedsiębiorstwa. Decyduje o utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa. Wielkość tego kapitału określa zdolność przedsiębiorstwa do ponoszenia konsekwencji za spowodowanie ewentualnych strat. W większości przedsiębiorstw występuje także kapitał obcy. Proporcja między kapitałem własnym i obcym stanowi strukturę kapitału przedsiębiorstwa, która ma wpływ na wartość rynkową przedsiębiorstwa, która jest najważniejszą miarą efektywności jego działania. Dla właścicieli przedsiębiorstwa ważna jest dochodowość przedsiębiorstwa tj. zdolność pomnażania wartości zastosowanego kapitału. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz