Tworzenie konstytucji - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1519
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Tworzenie konstytucji - wykład - strona 1 Tworzenie konstytucji - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Tworzenie konstytucji. Konstytucję opracowywano dwutorowo. Projektem zajmowały się komisje i kręgi ludzi pozasejmowo (np. Poniatowski, Kołłątaj). Ustawę rządową opracowywano w trybie tajnym, projekt przedstawiono sejmowi 3 maja. Zrobiono to specjalnie wcześniej, gdyż posłowie opozycji nie zdążyli wrócić. Zadbano o ochronę wojska wokół Zamku Królewskiego, i o to by mieszczanie wyszli na ulice w celu dezorganizacji ewentualnych przybyć szlacheckich posłów opozycji. Dyplomaci podrasowali wieści o zagrożeniu tak, by król mógł powiedzieć iż uchwalenie konstytucji jest jedyną drogą dla ocalenia kraju. Protestował jedynie poseł Suchorzewski. Następnie król zaprzysiągł konstytucję.
Rzeczpospolita w latach 1789-1792, po zrzuceniu protektoratu rosyjskiego.
Uwagi wstępne. Niektórzy historycy (np. Kallas) uważają, iż Artykuły Henrykowskie (1573) były pierwszym nierozwiniętym aktem konstytucyjnym. Podobną formę miały również Prawa Kardynalne (1768-75-90). Mówi się, że Konstytucja 3 maja była drugą na świecie, a pierwszą w Europie, lecz niektórzy twierdzą, iż przed polską była szwedzka konstytucja. Powszechnie uważa się jednak, iż na pewno konstytucja francuska była po polskiej.
Poprzednie reformy sejmu nie było zakończone. Konstytucja była otoczona przez ściśle związane z nią ustawy. Dodatkowo wprowadzono ustawy modyfikujące konstytucję, trudno więc było określić jaki dokładnie ustrój panował po obradach sejmu czteroletniego. Hugo Kołłątaj zamierzał wprowadzić jeszcze konstytucje moralną i ekonomiczną. Podjęto również kroki w celu kodyfikacji prawa (jednak kodeks Stanisława Augusta Poniatowskiego nigdy nie zaistniał). Planowano również nową ustawę o KEN, oraz o komisjach wojewódzkich. Ustrój RP był w rozwoju, na drodze ewolucji, charakter dynamiczny, miał strukturę otwartą. Podwójny kompromis konstytucji : Szlachecko - mieszczański - konstytucja dążyła do nadania praw obywatelom i polskiemu mieszczaństwu, przy utrzymaniu struktury stanowej.
Republikanizm - monarchizm konstytucyjny - suwerenność sejmu i ograniczenia władzy wykonawczej, przy dziedziczności tronu i podziału władzy.
Republikanizm Konstytucja 3 maja Monarchizm konstytucyjny
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz