Trzy fazy ewolucji systemu finansowego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1225
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Trzy fazy ewolucji systemu finansowego - strona 1

Fragment notatki:

Trzy fazy ewolucji systemu finansowego w rozwiniętych gospodarkach rynkowych: System finansowy - zbiór wszystkich instytucji finansowych różnego typu oraz relacji między nimi, powiązań w danej gospodarcze Kapitał pomnaża się w gospodarkach, w których są mniejsze regulacje prawne. Funkcja mobilizacji i alokacji kapitału , - kto w danej gospodarce pełni rolę mobilizacji i alokacji kapitału Rynek finansowy - proces transakcji kupna, sprzedaży instrumentów finansowych. Faza I - faza dominacji banków komercyjnych w realizacji funkcji mobilizacji i alokacji kapitału.
W gospodarce, w której system jest w I fazie:
Ludzie wkładają depozyty do banków a bank udziela kredytów
Inwestorzy wrzucają kapitał do banku, a przedsiębiorcy zaciągają kredyty
Bank jest pośrednikiem i przyjmuje rolę funkcji mobilizacji i alokacji kapitału Faza II - podział funkcji mobilizacji i alokacji kapitału pomiędzy banki komercyjne i rynki finansowe.
W gospodarce, w której system jest w II fazie:
I opcja oraz
System prawny wykształcił możliwości zawierania transakcji między inwestorami a przedsiębiorcami - rola kontraktów finansowych, które są instrumentami finansowymi - tworzenie się rynków finansowych
Transakcje nie pełnią podstawowej roli w gospodarcze Faza III - faza dominacji rynków finansowych w realizacji funkcji alokacji i mobilizacji kapitału.
W gospodarce, w której system jest w III fazie:
Najkorzystniejsza i najefektywniejsza jest (dla przedsiębiorcy) emisja papierów wartościowych i inwestycja w papiery wartościowe (dla inwestora)
Bankowość komercyjna pełni jedynie rolę pomocniczą, jest pośrednikiem w rozliczaniu
Kluczową rolę zaczynają odgrywać giełdy, rynki finansowe
Przyczyną kryzysu było to, że banki komercyjne zajęły się działalnością, którą nie powinny się zajmować.
Dzisiaj możliwości bardzo opłacalne się skończyły, na kredycie można zarobić, Np . 10% w skali roku a na instrumentach zabezpieczających dało się zarobić 200% ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz