Termodynamika - wyjaśnienie pojęcia 2

Nasza ocena:

5
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1071
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Termodynamika - wyjaśnienie pojęcia 2 - strona 1 Termodynamika - wyjaśnienie pojęcia 2 - strona 2

Fragment notatki:

Skojarzona gospodarka cieplna
Siłownie parowe mają na celu utrzymanie głównie energii elektrycznej. W gospodarce istnieje również zapotrzebowanie na dużą ilość ciepła grzejnego (przy znacznie niższej temperaturze, niż temperatura czynnika wytwarzanego w kotle)
Najlepsze efekty ekonomiczno-energetyczne uzyskuje się w tzw. Skojarzonej gospodarce cieplnej, polegającej na rozprężeniu pary tylko do poziomu potrzebnego do celów grzewczych. W ten sposób utrzymywana jest jednocześnie praca do napędu generatorów ciepło do celów grzewczych ze źródła o pożądanych parametrach.
Elektrociepłownia - zakład, w którym realizowana jest skojarzona gospodarka cieplna z wykorzystaniem ciepła do celów grzewczych.
Siłownie parowe:
Obieg termodynamiczny może być zrealizowany w zespole maszyn przepływowych
Siłownia parowa to szczególny przypadek zastosowania obiegu silnika cieplnego
Zgodnie z II ZT granica doskonałości obiegów zarówno prawo bieżnych, jak i lewo bieżnych, jest odwracalny obieg Carnota.
Aby uzyskać w rzeczywistych urządzeniach silnikowych lub chłodniczych jak największa sprawność, należy dążyć do realizacji w nich obiegów w jak najbardziej zbliżonych do obiegu Carnota
W obiegu Carnota najtrudniejsze jest zrealizowanie przemian izotermicznych, podczas których następuje jednocześnie ekspansja lub kompresja czynnika połączona z wymianą ciepła ze źródłami zewnętrznymi. Przemianę izotermiczną można uzyskać łatwo w układzie dwufazowym (para-ciecz). Dla pary nasyconej mokrej przemiana izotermiczna jest identyczna z przemianą izobaryczną, którą można z kolei zrealizować w wymienniku ciepła.
Teoretyczna możliwość realizacji obiegu Carnota istnieje więc dla czynników dwufazowych. Urządzenia cieplne, w których czynnikiem ubocznym jest para wodna, podlegają przemianom fazowym zajmują w technice.
Konwencjonalne siłownie parowe
Siłownia parowa jest to zakład, w którym kosztem ciepła spalania paliwa uzyskuje się pracę, realizując prawo bieżny obieg silnikowy
Czynnikiem obiegowym w siłowni cieplnej jest para wodna
Elementami składowymi siłowni parowej są:
Kocioł parowy, Turbina parowa, Skraplacz i pompa zasilająca kocioł, połączone odpowiednio ruruciągami.
W siłowniach parowych mogą występować urządzenia pomocnicze, jak;
Chłodnia wody chłodzącej skraplacz
Wymienniki ciepła (np. przegrzewacz), pompy przetłaczające i inne.
Siłownie wymagają olbrzymich ilości wody chłodzącej.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz