Teorie psychospołeczne Alfred Adler

Nasza ocena:

5
Pobrań: 3157
Wyświetleń: 5852
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teorie psychospołeczne Alfred Adler - strona 1 Teorie psychospołeczne Alfred Adler - strona 2 Teorie psychospołeczne Alfred Adler - strona 3

Fragment notatki:


TEORIE PSYCHOSPOŁECZNE - ALFRED ADLER 2). Życiorys Adlera  1870 r. - narodziny w Wiedniu  1895 r. - zakończenie studiów medycznych w Wiedniu i zostanie psychiatrą (decyzja o podjęciu studiów medycznych po słowach lekarza do ojca Adlera: „Twój chłopiec jest zgubiony”)  Zostanie przewodniczącym Wiedeńskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego  1911 r. - rezygnacja ze stanowiska na skutek odmiennych poglądów  1937 r. - śmierć w Szkocji Najważniejsze dzieła:  „Praktyka i teoria psychologii indywidualnej”  „Psychologia roku 1930”  „The individual psychology”, „Superiority” - napisane przez Ansbacherów 3). Główne założenia: a). ludźmi kierują przede wszystkim motywy społeczne b). ludzie są z natury istotami społecznymi i przedkładają dobro społeczne nad własne, egoistyczne potrzeby c). owo zainteresowanie społeczne jest dyspozycją wrodzoną (stanowisko poniekąd biologiczne) d). rodzaje powiązań ludzkich są zdeterminowane także przez środowisko, w jakim człowiek żyje e). koncepcja TWÓRCZEJ JAŹNI - jaźń jest wysoce subiektywnym systemem, który interpretuje doświadczenia organizmu i nadaje im sens, a także poszukuje doświadczeń zgodnych ze stylem życia danej jednostki f). niepowtarzalność jednostki g). popęd seksualny odgrywa minimalną rolę w rozwoju osobowości i raczej świadczy o pewnym stylu życia niż go determinuje (przeciwne panseksualizmowi Freuda) h). centrum osobowości jest ŚWIADOMOŚĆ - ego; człowiek zdaje sobie sprawę ze swoich cech, zalet, wad, wie, do czego dąży i umie kierować świadomie swoimi zachowaniami 4). Najważniejsze pojęcia w teorii Adlera a). fikcja jako cel - koncepcja zainspirowana poglądami Hansa Vaihingera „Psychologia jak gdyby” - ludzie kierują się w życiu wieloma fikcyjnymi ideami, nie mającymi odpowiednika w realu, o Postulat pozytywizmu idealistycznego (=/= determinizm historyczny Freuda) o Ludzie są determinowani swoimi wewnętrznymi motywami, oczekiwaniami, a nie doświadczeniami z przeszłości o To wyznawane ideały wpływają na zachowanie człowieka o Wyobrażony ideał jest niemożliwy do realizacji, ale może być bodźcem wpływającym i wyjaśniającym zachowanie człowieka (zasada finalizmu - ostateczny cel jako wyjaśnienie zachowania człowieka) o Zdrowy człowiek powinien wyzwolić się spod ideału i stawić czoło rzeczywistości, czego nie potrafi neurotyk b). dążenie do wyższości Ewolucja poglądów Adlera: Agresja - wola mocy (siła=męskość, słabość=kobiecość) - dążenie do wyższości

(…)

… o Dążenie do wyższości wyraża się w dążeniu jednostki do pełni doskonałej (analogia: jaźń jungowska) o Dążenie do wyższości jest siłą napędową życia i stanowi o dynamice całej osobowości o Dzięki dążeniu do wyższości człowiek może przechodzić od niższych stadiów do wyższych i dotyczy to każdej płaszczyzny życia, poczynając od rozwoju fizycznego, aż po dążenie do doskonałości o Istnieje wiele sposobów…
… słabości z kolei rodzi nowe poczucie niższości i w ten sposób napędzany jest rozwój jednostki JEDNOSTKA „popychana” przez pragnienie przezwyciężenia kompleksu niższości i „pociągana” przez pragnienie wyższości!!!
POCZUCIE NIŻSZOŚCI nie jest objawem anormalności! Anormalnością jest dopiero ukształtowanie się kompleksu niższości bądź kompensacyjnego kompleksu wyższości!!!
d). zainteresowanie społeczne…
… projekcyjną i obecnie psychologia poznawcza jest mocno zainteresowana nurtem związanym z pamięcią autobiograficzną (będącą częścią wiedzy deklaratywno-epizodycznej).
 Również doświadczenia z okresu dzieciństwa mają kluczową rolę w formowaniu się osobowości. Najważniejsze czynniki to posiadanie pewnych słabości czy ułomności (-> trudności w życiu, niepowodzenia, które jednak przy odpowiednim wsparciu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz