To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
TEORIA KONSTRUKTÓW OSOBISTYCH - GEORGE KELLY 1). Podstawowe założenia Ludzie konstruują rzeczywistość Ważne jest doświadczenie , na bazie którego człowiek tworzy system reakcji na rzeczywistość Doświadczenie zdobywa się poprzez uczestnictwo w podobnych sytuacjach i kontekstach w przeszłości Dla człowieka najważniejsze jest przewidywanie konsekwencji swojego zachowania i zgodnie z tą zasadą człowiek się zachowuje Ważnym pojęciem są dwubiegunowe konstrukty osobiste , za pomocą których człowiek widzi i interpretuje rzeczywistość To, co różnicuje osobowość różnych osób, to interpretacja rzeczywistości , a nie zachowanie Terapia stałej roli - rysunki różnych osób, prośba o udawanie ich. 2). Życiorys 28 IV 1905 r. - narodziny (USA) Studia na Friends University 1926 r. - ukończenie Park College z tytułem licencjata nauk podstawowych (fizyka i matematyka) 1928 r. - uzyskanie magistra nauk humanistycznych 1930 r. - uzyskanie licencjatu z edukacji w Edynburgu Powrót do USA i kurs podyplomowy z psychologii 1931 r. - Uzyskanie doktoratu; praca w college'u Fort Hays 1935-40 r. - wydanie serii artykułów o tematyce klinicznej Otrzymanie stanowiska oficera na Wydziale Psychologii Lotniczej Po wojnie: profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Maryland 1946 r. - stanowisko profesora i kierownika zespołu psychologii klinicznej na Uniwersytecie Stanu Ohio 1965 r. - przejęcie Katedry Nauk o Zachowaniu im. Riklisa 1967 r. - śmierć Główne działo: „Psychologia konstruktów oso bistych” (1955 r.) 3). Podstawy teorii Alternatywizm konstruktywny - stanowisko filozoficzne, zgodnie z którym istnieje wiele sposobów rozumienia otaczającego nas świata o Człowiek sam wybiera sposób interpretacji rzeczywistości o Człowiek samodzielnie podejmuje decyzje i wybory, a zachowanie jest efektem tych wyborów o Można dowolnie zmieniać interpretację rzeczywistości („przeszłość jest martwa”!!! muahaha, giń, Freudzie) Człowiek - uczony - człowiek działa jak naukowiec, stawiając hipotezy (dotyczące swojego zachowania), a potem sprawdzając (działając), czy sprawdziły się one; człowiek wciąż doskonali swoją umiejętność przewidywania konsekwencji swoich czynów, a czyni to poprzez doskonalenie konstruktów osobistych Skupienie się na interpretatorze - założenie, że to, co wypowiada człowiek w formie twierdzeń, jest jedynie
(…)
… wyciąganych wniosków są ze sobą niezgodne” - zachowania wynikające z różnych konstruktów nie zawsze są ze sobą spójne. Konstrukty wciąż są doskonalone i zmieniane, dlatego i zachowania się zmieniają. Zachowanie jest spójne z aktualnym systemem konstruktów. 4. Dotycząca doświadczenia: „System konstrukcyjny człowieka zmienia się w miarę jak stopniowo intepretuje on repliki zdarzeń” - Konstrukty ulegają zmianie…
…. Im więcej konstruktów niepowtarzalnych i niezależnych od siebie, tym większa złożoność poznawcza. 9). Aktualne badania Leitner, Cado - osoby o negatywnym nastawieniu wobec homoseksualistów, postrzegały homoseksualizm jako czynnik, który narusza ważne konstrukty osobiste Baldwin, Critelli, Stevens, Russell - badania nt. kobiecości i męskości 10). Obecny status i ocena Inspiracja dużej liczby badań Jasne…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)