Techniczne systemy manipulacji i magazynowania - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1414
Wyświetleń: 3990
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Techniczne systemy manipulacji i magazynowania - omówienie - strona 1 Techniczne systemy manipulacji i magazynowania - omówienie - strona 2 Techniczne systemy manipulacji i magazynowania - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Techniczne systemy manipulacji i magazynowania. Manipulację materiałami można interpretować jako sprawne przemieszczanie dóbr na krótkie odległości, które zazwyczaj odbywa się w obrębie budynku ( zakładu produkcyjnego lub magazynu), oraz między obiektem i pośrednikiem transportowym. Do infrastruktury magazynowej i manipulacyjnej zaliczamy :
Budowle magazynowe
Techniczne środki manipulacji i transportu wewnętrznego To istotny składnik infrastruktury procesów logistycznych, aktywnie wpływający na szybkość przepływu, poziom wydajności procesów manipulacyjnych i transportowych.
Urządzenia magazynowe
Manipulacje materiałami są bardzo ważne dla sprawnego funkcjonowania każdego magazynu. Termin manipulacje jest trudny do zdefiniowania. Proponuje się „sprawne przemieszczanie dóbr na krótkie odległości, które zazwyczaj odbywa się w obrębie budynku (zakładu produkcyjnego lub magazynu) oraz miedzy obiektem i pośrednikiem transportowym. Do najważniejszych celów manipulacji materiałami należy między innymi efektywne wykorzystanie pojemności magazyny jak i minimalizacja powierzchni zajętych przez przejęcie w magazynie. Ważnym jest także stworzenie warunków umożliwiających efektywną pracę oraz ograniczenie pomieszczeń wymagających pracy ręcznej. Do głównych celów zalicza się również poprawa obsługi logistycznej przy obniżaniu kosztów. Manipulacja materiałami pełni wiele ważnych funkcji i do podstawowych zalicza się :
Przeładunki
Przemieszczenia
Umieszczanie w miejscu składowania
Można wyodrębnić następujące podstawowe rodzaje środków transportu i manipulacji, które są także zwane „nośnikami bliskimi”. Są nimi:
dźwignice Urządzenia techniczne służące do przemieszczania ładunków w pionie i poziomie. Do tej grupy są zaliczane m.in. suwnice, wciągarki, dźwigienki.
przenośniki To środki transportu i manipulacji o ograniczonym zasięgu służące do przemieszczania produktów w pionie i poziomie, a także pod odpowiednim kątem. Rozróżnia się wiele rodzajów przenośników między innymi taśmowe, liniowe, łańcuchowe, zgarniakowe oraz kubełkowe i wiele innych.
wózki i inne pojazdy kołowe
Wózki jezdniowe to środki transportu wewnętrznego bez napędu lub z napędem (silnikiem spalinowym lub elektrycznym) służące do przemieszczania ładunków na bliskie odległości. W doborze kosztów należy uwzględnić ich parametry techniczne, możliwości pracy w systemach zintegrowanych, wysokość kosztów kapitałowych i eksploatacyjnych. Istnieje specjalna grupa urządzeń o automatycznych cyklach pracy, które mają zastosowanie w procesach magazynowych i transportowych. Są to m.in. manipulatory oraz roboty przemysłowe. Manipulatory to urządzenia pracujące samoczynnie, są wyposażone w chwytaki. Natomiast roboty przemysłowe to maszyny automatyczne, wykonujące zgodnie z zadanym programem pewne operacje, do których należą również operacje manipulacyjne związane z magazynowaniem.


(…)

… ilościach.
Automatyczna identyfikacja jest możliwa dzięki opracowanym i zatwierdzonym standardom numerów identyfikacyjnych, symbolikom kodów kreskowych i etykiet transportowych. Służy do śledzenia przepływu dóbr w całym łańcuchu logistycznym, włączając w to przepływy wewnętrzne w poszczególnych ogniwach, czyli np. w magazynie. Zatem, spośród jej konkretnych zastosowań można wymienić:
- transakcje handlowe…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz