Środki ochrony sądowej w postępowaniu egzekucyjnym

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 2065
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Środki ochrony sądowej w postępowaniu egzekucyjnym - strona 1 Środki ochrony sądowej w postępowaniu egzekucyjnym - strona 2

Fragment notatki:

3. Środki ochrony sądowej w postępowaniu egzekucyjnym Środki ochrony sądowej w postępowaniu egzekucyjnym są zróznicowane w zależności od rodzaju sądu. Wyróżniamy środki stosowane przed sądami powszechnymi i środki stosowane przed sądami administracyjnymi. Przed powszchnymi: powództwo przeciwegzekucyjne, tzw. Opozycyjne, ponieważ jest to powództwo zobowiązanego Wystepuje, kiedy w drodze egzekucyji aadministracyjnej egzekwuje się należnosci o charakterze cywilnoprawnym. Powództwo to służy zobowiązanemu do merytorycznej obrony przed egzekucją, a więc do zwalczania jej dopuszczalności i zasadności. Gdy zobowiązany wniesie takie powództwo do sądu wówczas wierzyciel powinien zawiadomić organ egzkucyjny i wstrzymać postępowanie egzekucyjne do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia. Chodzi tu o takie obowiązki o charakterze cywilnoprawnym, co do których zasadnościczy wysokości nie może orzekać organ administracij publicznej. Jeżeli sąd uwzględni powództwo, to tytuł wykonawczy traci swoją ważność, bo zastępuje je inne określenie obowiązku dokonane przez sąd. Jednak jeżeli sąd odrzuci to powództwo, to prowadzi się dalej czynności egzekucyjne. powództwo ekscendencyjne Jest to powództwo osoby trzeciej o wyłączenie rzeczy lub prawa majątkowego z egzekucji. Do czasu ostatecznego rozstrzygniecia tego żądania i w okresie 14 dni po tym rozstrzygnięciu, oraz w okresie skierowania do organu egzekucyjnego pozwu, do dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Chodzi o to, żeby dać prawo wyczerpania zaskarżenia sie przed sądem. Prawa objęte egzekucją nie mogą być sprzedane, a prawa majątkowe nie mogą byc wykonane, chyba że rzecz ulega łatwemu zepsuciu. Wtedy następuje sprzedanie rzeczy i oddanie tej sumy pieniędzy do depozytu. Jeżeli sąd uwzględni to powództwo, to nie można prowadzić egzekucji wobec rzeczy lub prawa - ona zostaje wyłączona spod egzekucji. Jeżeli zaś powództwo zostaje oddalone, to stanowi podstawę do podjęcia i prowadzenia dalszych czynności egzekucyjnych wobec tej rzeczy. powództwo o pozostawienie pomieszczeń w uzytkowaniu zobowiązanego Stosuje się w przypadku egzekucji z nieruchomości. W pierwszej kolejności przy egzekucji z nieruchomości stosuje sie zajęcie, a zajętą nieruchomość pozostawia się co do zasady w zarządzie zobowiązanego. Może on z niej korzystąc i stosuje sie wobec niego przepisy o zarządzie. Można jednak ustanowić innego zarządce, gdy zachodzi obawa, że zobowiązany będzie np. dewastował nieruchomość. Pozostawia mu się jednak pomieszczenia do użytkowania, z których korzystał wcześniej. Organ może zarządzić odebranie mu tych pomieszczeń, jeżeli zakłócałby on zarządcy wykonywanie zarządu.( ale przysługuje mu powództwo).

(…)

… na bezczynność np. w sprawie wydania postanowienia na które służy zażalenie, a więc po wyczerpaniu toku instancji do wojewódzkiego sądu administracyjnego na terenie znajduje się organ, którego działalność lub bezczynność jest przedmiotem skargi.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz