Sprawozdanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1372
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sprawozdanie  - strona 1 Sprawozdanie  - strona 2

Fragment notatki:

W dniu 15.12.2010 zespół w składzie Wojciech Grzywacz, Piotr Maciąg, Agnieszka Leżon i Sławomir Lis pobrał z instrumentarium w budynku C-4 na terenie kampusu AGH 3 tyczki, ruletkę, taśmę, dynamomierz, zestaw szpilek, węgielnicę oraz szkicownik. Sprzęt wyniesiono na teren pomiarów (Park Jordana) i po wprowadzeniu do zajęć oraz przydzieleniu terenu do badań dokonanym przez dr inż. Mikołaja Skulicha około godziny 11.30 rozpoczęto pomiary. Wyniki pomiarów powinny być zaokrąglone do pełnych centrymetrów. Szkic sytuacyjny (załącznik nr 1) oraz opis topograficzny punktów 104 i 105 (załącznik nr 2) został wykonany przez Agnieszkę Leżoń
Wtyczanie punktów pośrednich oraz pomiar odległości między punktami 104-105 Przy użyciu węgielnicy w linię między punktami 104 a 105 wtyczono (rys. 1) dwa punkty pośrednie (w odległości ok. 25m) i oznaczono je przez wbicie tyczek. Przystąpiono do obliczenia odległości między punktami 104 - 105. Przy użyciu taśmy (naciąganej siłą 10kG) kolejno odłożono 20 metrowe odcinki, końce oznaczając przez wbicie szpilek. Ostatni, czwarty odcinek (nie mający 20m) odmierzono przy użyciu ruletki. Pomiar powtórzono średnią dwóch pomiarów (78,94m) uznano za wynik ostateczny.
Naniesienie poprawek: do obliczeń przyjęto, że poprawka wysokościowa i kalibracyjna są pomijane. Poprawka z tytułu naciągu taśmy (jako, ze podczas pomiaru wyniosła 10kG) jest również pomijana. W czasie pomiaru zanotowana temperatura wyniosła -5 stC. W związku z tym, poprawka wyliczona ze Wzór 1 wyniosła(alfa=0.0115mm/m*stC)
Pomiar ostateczny wyniósł 78,92m
W związku z tym, że obiekty, których odległość od linii wynosiła nie więcej niż 25m należały do I, II grupy dokładnościowej, różnicę ze względu na różnicę temperatury (0,5cm na 20-metrowym odcinku) pominięto (dokładność pomiaru dla obiektów I grupy wynosi 1cm)
Nanoszenie obiektów i ich położenia (metoda rzędnych i odciętych)
Węgielnicą wyznaczono punkt będący wierzchołkiem kąta prostego, którego jedno ramię przechodziło przez mierzony obiekt (oznaczony tyczką) a drugim była linia między punktami 104 a 105. (rys 2.). Ruletką pomierzono odległość od punktu 104 do wierzchołka kąta prostego(A'), następnie z wierzchołka do obiektu. (A) Obie wielkości naniesiono na szkic (załącznik nr 1). Pomiary pozostałych obiektów dokonywano w sposób analogiczny, wyniki pomiarów nanoszono na szkic. Opis topograficzny punktów 104 oraz 105 (załącznik nr 2)
Wybrano trzy obiekty grupy I znajdujące się w pobliżu punktu 104. Przy pomocy ruletki pomierzono odległość między kolejnymi obiektami a punktem 104. Wyniki pomiarów oraz detale położenia punktu i obiektów naniesiono na formularz opisu topograficznego. Analogicznie postąpiono przy opisie punktu 105 (przy czym wybrano jeden obiekt I grupy i 2 obiekty II grupy). ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz