Spory kompetencyjne - szczegółowe opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 98
Wyświetleń: 602
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Spory kompetencyjne - szczegółowe opracowanie - strona 1 Spory kompetencyjne - szczegółowe opracowanie - strona 2 Spory kompetencyjne - szczegółowe opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

XI. Spory pracy
Sądy pracy i rozstrzyganie indywidualnych sporów pracy.
Pojęcie sporów pracy
W ramach stosunków objętych regulacją prawa pracy możemy wyodrębnić:
a) indywidualne spory z zakresu prawa pracy,
b) spory zbiorowe.
Indywidualne spory z zakresu prawa pracy powstają na tle przekonania o rzeczywistym lub rzekomym naruszeniu uprawnień przysługujących podmiotom sporu. Są więc sporami, w których strony zmierzają do urzeczywistnienia przysługującemu im prawa.
Spory zbiorowe różnią się od indywidualnych sporów z zakresu prawa pracy tym, że przedmiotem sporu jest nie żądanie realizacji już przysługujących uprawnień, lecz domaganie się ustanowienia nowych norm, mających na celu ochronę naruszonych lub zagrożonych interesów ekonomicznych i socjalnych danej grupy pracowniczej.
Postępowanie pojednawcze.
Tryb powoływania i organizacja komisji pojednawczych
Ustawodawca, preferując polubowne likwidowanie sporów pracy, stworzył pracownikom możliwość korzystania z postępowania pojednawczego. Postępowanie pojednawcze nie jest obligatoryjnym etapem rozstrzygania sporu, a same komisje nie są organami wymiaru sprawiedliwości władnymi samodzielnie rozstrzygnąć spór, lecz tylko organami mediacyjnymi, zmierzającymi do zawarcia ugody przez strony sporu.
- Powołanie komisji pojednawczych jest fakultatywne. Mogą one powstać u każdego pracodawcy. Obejmują swoją właściwością wszystkich pracowników, także zajmujących stanowiska kierownicze. Komisję pojednawczą powołują wspólnie pracodawca i zakładowa organizacja związkowa. Jeżeli u danego pracodawcy nie działa taka organizacja, to komisję powołuje sam pracodawca, po uzyskaniu pozytywnej opinii pracowników
- Członkiem komisji pojednawczej może być każdy pracownik danego pracodawcy, z wyjątkiem: osoby zarządzającej zakładem, głównego księgowego, radcy prawnego i osoby prowadzącej sprawy osobowe, zatrudniania i plac.
- Komisja pojednawcza wybiera ze swego grona przewodniczącego komisji oraz jego zastępców oraz ustala regulamin postępowania pojednawczego, które powinno być przeprowadzone w zespołach składających się, z co najmniej 3 członków komisji.
Postępowanie pojednawcze przed komisjami.
Poddanie sporu postępowaniu pojednawczemu zależy wyłącznie od pracownika i nie stanowi przesłanki dopuszczalności dochodzenia przez niego roszczeń na drodze sądowej. Pracodawca nie może zgłosić wniosku o wszczęcie postępowania pojednawczego.
Wszczęcie postępowania pojednawczego następuje na wniosek pracownika, zgłoszony na piśmie lub ustnie do protokołu. Na wniosek stwierdza się datę jego wpływu. Przy wnoszeniu spraw dotyczących nawiązania albo ustania stosunku pracy obowiązują terminy zawite określone w art. 264 k.p. Wniesienie wniosku do komisji przerywa bieg tych terminów, ( art. 248 § 2 k.p.).


(…)

… ma obowiązek nadania z urzędu klauzuli wykonalności wyrokowi zasądzającemu należności pracownika w sprawach z zakresu prawa pracy, w części nieprzekraczającej jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika, oraz może w wyroku uznającym wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne, na wniosek pracownika, nałożyć na zakład pracy obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego rozpoznania sporu (art…
….
Szczególne terminy, podobnie do przedawnienia, przewidziane zostały dla odwołań i składania wniosków do komisji pojednawczej i sądu pracy. Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się, więc do sądu w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę, wniosek żądający przywrócenia do pracy lub odszkodowania w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez…
… dokonania czynności niezbędnej do wywołania określonych skutków materialnoprawnych (złożenie wniosku, wniesienie sprzeciwu, ukaranie pracownika idt.).
Zostały one przewidziane:
- dla złożenia zastrzeżenia przez zarząd zakładowej organizacji związkowej, dotyczącego zasadności zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę (art.38 §2kp),
- dla rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z pracodawcą…
… powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu (art.243kp), oraz nakazując powołanie w zakładach pracy komisji pojednawczych. Znalazła ona również swoje odzwierciedlenie w przepisach normalizujących postępowanie odrębne w sprawach z zakresu prawa pracy. Jednym z celów podejmowania przez sąd czynności wyjaśniających jest skłonienie stron do pojednania i zawarcia ugody (art.468 §2kpc), a strona pozwana…
… na jego podst.), ale również osoby wykonujące pracę nakładczą, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, jeśli nie są one pracodawcami (art. 6 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych z 23.05.1991 r.).
2.3. Tryb rozwiązywania sporów pracy.
2.3.1. Rokowania.
Jeżeli pracodawca nie uwzględnił wszystkich żądań wysuniętych w imieniu pracowników…
… na jego podst.), ale również osoby wykonujące pracę nakładczą, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, jeśli nie są one pracodawcami (art. 6 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych z 23.05.1991 r.).
2.3. Tryb rozwiązywania sporów pracy.
2.3.1. Rokowania.
Jeżeli pracodawca nie uwzględnił wszystkich żądań wysuniętych w imieniu pracowników…
…, wynikającego z pieniactwa pracownika.
Wykonywanie orzeczeń i ugód.
Orzeczenia sądu pracy oraz ugody zawarte przed tym sądem lub przed komisją pojednawczą, jeżeli nie zostały wykonane przez dłużnika dobrowolnie, podlegają przymusowemu wykonaniu zgodnie z przepisami KPC, zawartymi w części drugiej kodeksu ,,Post. zabezpieczające i egzekucyjne”.
Podstawę prowadzenia egzekucji stanowi tytuł wykonawczy
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz