Spór o uniwersalia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 469
Wyświetleń: 2023
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Spór o uniwersalia - strona 1

Fragment notatki:

SPÓR O UNIWERSALIA Uniwersalia - powszechniki - przedmioty ogólne. Dotyczył on słów, które odnoszą się do klas (czyli otwartych grup lub typów jednostek), własności (które są uniwersalne ze względu na to, że nieokreślona liczba różnych przedmiotów może posiadać tę samą cechę, na przykład bycie czerwonym) oraz typów idealnych (na przykład - trójkąt). Ogólnie rzecz biorąc problem polega na tym, czy słowa te odnoszą się do rzeczy istniejących realnie, to znaczy istoty bycia kotem, koloru czerwonego, czy też doskonałego trójkąta (platońskiej idei trójkąta). Niektórzy logicy, zwani realistami, twierdzili, że istnieją tego rodzaju przedziwne byty. Inni, zwani konceptualistami, wykazywali, że uniwersalia istnieją jedynie w ludzkim umyśle.
Przedmiot sporu wyrazić można w następującym pytaniu: czy pojęciom ogólnym odpowiadają przedmioty rzeczywiste. Spór wywołali dialektycy, ale jego przedmiot był metafizyczny.
Realizm pojęciowy: Platon - przedmiotem pojęć jest idea, która jest realna lub istnieje poza rzeczą; idee są przed rzeczami Anzelm - idee - wzory dla Boga przetworzonych rzeczy Plotyn - przyczyna, z której rzeczy emanują (Eriugena) Wilhelm z Champaux - ewolucja myśli: jednostki w gatunku mają jedną I tę samą istotę, później taką samą istotę, później, że podobną istotę. (przeciwnik Roscelina)
Nominalizm: Eryk z Auxerre - jeśli gatunki mogą być realnymi rzeczami to są wytworem mowy Roscelin - nie istnieje nic poza jednostkowymi rzeczami, rodzaje są jedynie wymawianymi przez nas głosami, dźwiękami
Realizm umiarkowany: Arystoteles - pojęcia mają przedmioty realne i odrębne, ale te nie są poza rzeczami , bo poza rzeczami nic nie istnieje; są w rzeczach, w gatunkowej formie i istocie Piotr Abelard : Uniwersalia nie są tylko dźwiękami, gdyż te, jako realne, pozostają jednostkowe, są wyrazami ( sermo ), a nie głosem ( vox ) tzn. należą do mowy jako dźwięki posiadające znaczenie. Uniwersalium nie jest jednostkowym znakiem ani desygnatem, ale jego znaczeniem. Służy do tego, by być orzeczeniem zdań, bezpośrednio nie odpowiada żadnemu przedmiotowi, pośrednio odpowiada ono przedmiotom, które są podmiotami w zdaniach. Jednostki jednego gatunki posiadają pewną formę wspólną i ta jest podstawą do tego, by nadać im wspólną nazwę ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz