Społeczeństwa jedno i wielonarodowe - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1421
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Społeczeństwa jedno i wielonarodowe - omówienie  - strona 1 Społeczeństwa jedno i wielonarodowe - omówienie  - strona 2 Społeczeństwa jedno i wielonarodowe - omówienie  - strona 3

Fragment notatki:

9. Społeczeństwa wielo i jednonarodowe
Belgowie i Szwajcarzy - społeczeństwa wieloetniczne i jednonarodowe?
Brytyjczycy czy Anglicy, Walijczycy, Szkoci i Irlandczycy? Wielka Brytania, czyli zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej składa się z:
Krajów; Anglii (50 mln.)- stolica Londyn; Szkocji (5 mln., 9%)- stolica Edynburg
Księstwa; Walia (~2,95 mln., 4%)- stolica Cardiff
Prowincji, Irlandia Północna (1,7 mln., 3%)- stolica Belfast.
Królowa Elżbieta II od 1953 r.
Szkocja
- Obejmuje część Wyspy Wielkiej Brytanii, oraz Hebrydy (gł. Kaledonię), Szetlandy, Orkandy. Od południa graniczy z Anglią. - Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski, w centrum Nizina Środkowoszkocka skupiająca większą część ludności.
- Patronem jest św. Andrzej, kwiatem charakteryzującym Szkocję jest oset.
- W 2005r. 42% ludności Szkocji należało do kalwińskiego Kościoła Szkockiego, który jest od 1560r. Kościołem Narodowym (akt „Szkockie wyznanie wiary”) 1706- ustawa o utrzymaniu szkockiego wyznania. Kościół Szkocki nie jest kościołem państwowym (od 1920r.), a „narodowym”. Szkocja ma formę pośrednią, między rozdziałem kościoła od państwa, a kościołem ustanowionym w Anglii.
- Szkocja była jednym z najpóźniej zamieszkanych obszarów świata, bo po epoce lodowcowej długo utrzymywał się tam lodowiec. Pierwsze osady powstały w V w. p.n.e..
- Współcześni Szkoci to głównie Celtowie. Pierwsi Celtowie, którzy przybyli na te tereny, to Brytowie z Brytanii. Język i kultura pierwotnych mieszkańców wkrótce zanikły, pozostawiwszy jedynie ślad w postaci kilku bardzo starych nazw geograficznych.
- Szkocja była mocno najeżdżana przez Rzymian, ale się broniła - wybudowała mury - Antoniusa i Hadriana. Ten ostatni stanowił granicę grabieży Rzymian. Szkoci są dumni, że udało im się obronić od Rzymian. W praktyce oznaczało to odizolowanie Szkocji od głównego nurtu europejskiej myśli i kultury. W rezultacie przez prawie tysiąc lat kraj ten był zacofany i prowincjonalny.
- Populacja Szkocji w fazie wycofywania się Rzymian składała się z:
- Piktów (na północy);
- Anglów i Sasów (czyli Anglosasów) w środku;
- Brytów- lud miejscowy, pozostający pod silnym wpływem Rzymu;
- Szkotów- tworzących Królestwo Dalriady
- Chrześcijaństwo wprowadził św. Nina, ale po jego śmierci Piktowie wyrzekli się go, potem nawracał ich Kolumb z Jony.
- Walki o wpływy na Szkocji ciągną się przez całą jej historię.
- W końcu XIII w. Szkocja została najechana przez Anglików, po czym na dwa wieki odzyskała suwerenność, mimo coraz większych angielskich wpływów.


(…)

… na wyspy brytyjskie zaczęły najeżdżać ludy germańskie: Sasi, Jutowie i Anglowie, od tych ostatnich wzięła się nazwa Anglia.
- Później nastąpiła era podbojów przez Normanów i zwycięstwo w bitwie pod Hastings (1066) przypieczętowało upadek Anglosasów, królem Anglii został Wilhelm Zdobywca.
- Następną dynastią byli Plantageneci, od XI - XIII w. dokonał się podbój Walii i rozpoczął Irlandii i Szkocji. - Król Anglii Edward III wysunął roszczenia do dziedzictwa tronu francuskiego po Kapetyngach, co doprowadziło do wybuchu wojny stuletniej (1337-1453). - W 1455 wybuchła wojna domowa między Lancasterami i Yorkami (tzw. Wojna Dwóch Róż).
- W 1453r. Henryk VIII ogłosił się głową Kościoła Angielskiego i stworzył anglikanizm.
- 1588r. pokonanie hiszpańskiej floty (Wielkiej Armady) wzmocniło pozycję polityczną…
…, jednak ostatecznie stracili ja podczas najazdu Wilhelma Zdobywcy (1066).
- W 1282 dokonano ostatecznej aneksji Walii przez Anglię.
- W 1301 król Edward I nadał swojemu synowi tytuł księcia Walii, w geście, który miał świadczyć o jedności i związkach między nią i Anglią, od tamtej pory tytuł księcia Walii przysługuje tradycyjnie najstarszemu synowi brytyjskiej korony.
- W 1400 walijski książę Owain Glyndwr wzniecił…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz