Solidarność dłużników.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 63
Wyświetleń: 896
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Solidarność dłużników. - strona 1 Solidarność dłużników. - strona 2

Fragment notatki:

Solidarność dłużników. Zastosowanie instytucji w praktyce. Solidarność dłużników występuje częściej niż solidarność wierzycieli.
Solidarność dłużników wzmacnia pozycję wierzyciela, ma on prawo wyboru dłużnika, od którego spełni świadczenie- ius electionis - ten wybór nie musi być uzasadniony (kaprys).
Funkcja- solidarność bierna coraz częściej postrzegana jest jako rodzaj, typ zabezpieczenia osobistego.
Istota solidarności biernej (366 § 1). Art. 366. § 1. Kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników). Reguły: Ius electionis bez podawania motywów prawnych.
Spełnienie przez jednego z dłużników zwalnia pozostałych dłużników.
Jak długo trwa obowiązek świadczenia, tak długo pozostaje odpowiedzialność solidarna.
Źródło solidarności (zamknięty katalog źródeł). Dwa źródła: Ustawa . Umowa .
-----------------------------------
Źródłem nie są czynności faktyczne, to wynika z formuły, że solidarności się nie domniemywa. Ius electionis wzmacnia pozycję wierzyciela. Ius cogentis - nie można tej reguły wykluczyć postanowieniami umownymi. Pojęcie zobowiązania solidarnego (spór). Na tle solidarności dłużników pojawiła się kontrowersja co to tego, ile stosunków prawnych łączy wierzyciela z dłużnikami solidarnymi.
Kilka odpowiedzi:
Ten pogląd dominuje- tyle stosunków prawnych, ilu jest dłużników.
2 stosunki prawne i 1 świadczenie.
Jeden stosunek prawny, ale w jego ramach różne położenie różnych dłużników  jeden stosunek prawny, bo jest jedno świadczenie.
1 stosunek prawny i 1 świadczenie, ale inna sytuacja różnych dłużników, np. D 1 musi zapłacić 10 tys., a D 2 - 20 tys.
Zarzuty na linii W - D 2 nie mogą być podniesione przez D 1 - lepiej brzmi określenie „zarzuty ze stosunku prawnego między….” niż „zarzuty z sytuacji/ położenia/ zarzuty z więzi.” Dlatego koncepcja „a” jest lepsza pod względem praktycznym.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz