Socjologia grupy społeczne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 2058
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Socjologia grupy społeczne - strona 1

Fragment notatki:

doc.

Notatka na temat grupy społeczne – typy, cechy, zawiera szczegółowe informacje dotyczące zagadnienia.

Grupy Społeczne - typy, cechy Grupy społeczne niezależnie czy formalne czy nieformalne, pierwotne czy wtórne są podstawową jednostką organizacji społeczności ludzkiej. To w niej odbywa się większość ludzkich interakcji, a przynależność do wielu jej typów często jest niezależna od jednostki jak np. przynależenie do rodziny
Grupy społeczne można scharakteryzować na wiele sposobów. Głownie jednak różnice wynikają na polu ich złożoności. I tak mogą one być pierwotne jeśli są one niewielkie, a interakcje pomiędzy jej członkami są bardzo ścisłe i częste. Grupy wtórne powstają natomiast by osiągnąć jakiś krótkoterminowy cel, zatem interakcje są ściśle ograniczone i skupiają się do minimum związanego z realizacją tego celu. Można do nich zaliczyć choćby studentów spośród jednej z grup zajęciowych.
Poszczególne grupy można także rozróżnić na podstawie wielorakich kryteriów takich jak: siła grupy, rodzaj przywództwa w niej występujący, sposób podejmowania decyzji, oraz ich spoistość i solidarność. W każdej z grup owe kryteria zazwyczaj występują, ale ich natężenie, a także sam ich typ znacząco się różni. Siła danej grupy inaczej będzie się przedstawiać w grupie pierwotnej o bliższych powiązaniach, gdzie naturalną rzeczą jest że posiada ona większe możliwości na oddziaływanie na jej członków, a także do zmieniania jej zachowań czy przekonań i wartości w przeciwieństwie do grupy wtórnej. Przywództwo natomiast dzieli się w grupach na zadaniowe - skupiające się na realizacji jakiegoś celu, oraz socjoemocjonalne, służące do rozładowywania napięcia wynikające z dążenia do tego celu.
Osobliwą cechą określającą daną grupę jest sposób podejmowania przez nią decyzji. Często w odniesieniu do grupy używa się definicji „grupowe myślenie”. Grupa przez uzyskiwanie poparcia dla danej decyzji może jeszcze bardziej uświadamiać się w błędzie jednakże presja grupy nie pozwala na realną ocenę sytuacji i dostrzeżenie zagrożenia. Co więcej grupy są skłonne do podejmowania bardziej odważnych i ryzykownych decyzji, gdyż odpowiedzialność za nią jest rozkładana na wszystkich jej członków, a zatem staje się mniej istotna. Ważną kwestią dla zdefiniowania typu grupy jest poziom jej spoistości i solidarności wewnątrzgrupowej. Stopień takiej spoistości zależy głownie od trzech czynników. Pierwszy można określić jako liczebność grupy - im jest mniej liczna (pierwotna), tym jest bardziej solidarna, gdyż częstotliwość interakcji automatycznie wzrasta. Drugą sytuacją zwiększająca spoistość grupy jest zaistnienie poczucia zagrożenia od zewnątrz. W końcu grupy sś bardziej skonsolidowane jeśli ich członków charakteryzuje podobny status społeczny
Istnienie grup determinuje wiele innych czynników, jednakże mają one mniejszy wpływ na ogólną ich strukturę i można wręcz powiedzieć, że dla większości grup są one tożsame.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz